Budimex rozpocznie prace w kompleksie Monopolis


2018.02.13
Autor: Urbanity.pl
Zakończyły się przygotowawcze prace konserwatorskie na działce przy ulicy Stanisława Kopcińskiego w Łodzi, na której powstanie wielofunkcyjny kompleks Monopolis. Generalnym wykonawcą I etapu inwestycji została firma Budimex.

Rusza realizacja wielofunkcyjnego kompleksu Monopolis, który powstanie w zabytkowych przestrzeniach łódzkiego Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Inwestor projektu, firma
Virako, na generalnego wykonawcę pierwszego etapu inwestycji wybrała spółkę Budimex.

W ramach projektu Monopolis odrestaurowane zostaną historyczne obiekty, w których znajdzie się nowoczesna przestrzeń biurowa, powstaną restauracje, klub dla dzieci, muzeum, teatr oraz zielony skwer. Punktem centralnym kompleksu będzie zespół zabytkowych budynków, dawnego Monopolu Wódczanego z początku XX wieku, w których przez 115 lat produkowano i rozlewano wódkę.

Projekt architektoniczny powstał na deskach pracowni Grupa5 Architekci we współpracy z łódzkim biurem Jerzego Lutomskiego. Firma Mosaicon przeprowadziła prace konserwatorskie związane z oczyszczeniem cegieł w zabytkowych gmachach dawnego Monopolu. Za nadzór inwestorski odpowiedzialna będzie firma Uni-Form. Wyłącznym agentem ds komercjalizacji Monopolis jest firma doradcza JLL.

Inwestycja będzie certyfikowana w systemie BREEAM.

Łódzki Monopolis to 29 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowo-usługowej. W postindustrialnych przestrzeniach historycznego budynku M1 powstanie w pierwszym etapie 7 000 mkw. biur, a w drugiej fazie projektu w dwóch nowych gmachach M2 i M3 - odpowiednio 8 770 i 8 150 mkw. Kolejne 5 000 mkw. to usługi, basen i teatr zlokalizowane w pozostałych budynkach historycznych.

Komentarze


  • Barnaba
    Gość
    2018-03-12 11:07:35
    To będzie trochę mniejsza "manufaktura". Niestety w tym miejscu NIC się nie będzie wytwarzać. Będzie to kolejne miejsce do wyciągania pieniędzy od łodzian. Przynajmniej tyle dobrego, że remontować to będzie będzie prywatna firma, bez obciążania budżetu miasta. Polmos przetrwał 115 lat, zabory, okupację, komunę ale nie przetrwał tzw. wolnej Polski. Smutne. Fabryka z takim potencjałem.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.