Blisko 800 mieszkań, rozbudowa szkoły podstawowej i budowa 11-piętrowej wieży. Nowa inwestycja na zachodzie Wrocławia


2025.01.28
Autor: Piotr Maślak
Inwestycja firmy Archicom przy ulicy Na Ostatnim Groszu to jeden z pierwszych projektów, który wbudowany zostanie zgodnie z nowymi standardami urbanistycznymi dla Wrocławia. Deweloper w ramach inwestycji rozbuduje szkołę podstawową oraz zagospodaruje tereny rekreacyjne w sąsiedztwie nowego osiedla.

Ogólnopolski deweloper Archicom zaprezentował koncepcję nowej inwestycji we Wrocławiu. Na działce przy ulicy Na Ostatnim Groszu powstać mają m.in. dwa budynki wielorodzinne. Jest to jeden z pierwszych projektów, jaki powstanie zgodnie z przyjętymi w październiku 2024 r. przez Radę Miasta standardami urbanistycznymi dla Wrocławia.

Zależy nam, żeby to miejsce spełniało współczesne oczekiwania mieszkańców. Nowe osiedle nie będzie ogrodzone, a jego przestrzeń będzie dostępna dla każdego. Stworzyliśmy koncepcję, która spełnia uchwalone niedawno standardy urbanistyczne dotyczące m.in. zapewnienia miejsc w placówkach oświatowych, dostępu do terenów rekreacyjnych i komunikacji publicznej. Realizacja osiedla przyniesie też szereg korzyści dla najbliższej okolicy i mieszkańców Gądowa Małego - komentuje Edyta Skiba z pracowni BBGK Architekci, która odpowiada za projekt architektoniczny inwestycji.
Koncepcja inwestycji Archicom za zachodzie Wrocławia, wiz. materiały dewelopera

Centralnym punktem inwestycji Na Ostatnim Groszu będzie atrakcyjna przestrzeń publiczna, która powstanie między obiektami, na przedłużeniu osi bulwaru Ikara w kierunku kładki pieszej nad ul. Na Ostatnim Groszu. Deweloper zaplanował w tym miejscu nowy plac miejski wypełniony zielenią, ogólnodostępnym placem zabaw oraz częścią komercyjną w postaci kawiarni, piekarni, kwiaciarni oraz małych sklepów w okrągłym pawilonie i części parterowych budynków. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji skwery czy zielone dziedzińce, a powierzchnia biologicznie czynna zajmie aż 40% terenu osiedla.
Koncepcja inwestycji Archicom za zachodzie Wrocławia, wiz. materiały dewelopera

Docelowo projekt składać ma się z dwóch budynków wielorodzinnych o zróżnicowanej wysokości, w których łącznie wybudowanych zostanie 795 mieszkań o strukturze od jednego do czterech pokoi. Budynek położony bliżej ul. Horbaczewskiego będzie miał kaskadową wysokość od 4 do 8 pięter, z kolei zabudowa przy ul. Na Ostatnim Groszu będzie mieć wysokość od 5 do 8 pięter oraz wyróżniającą się smukłą "dominantę", która osiągnie wysokość 11 pięter.
Koncepcja inwestycji Archicom za zachodzie Wrocławia, wiz. materiały dewelopera

Według planu zagospodarowania przestrzennego mogą w tym miejscy powstać budynki usługowe, w tym biurowce czy centrum handlowe.

Decyzję o możliwości realizacji inwestycji podejmie Rada Miasta. Archicom zadeklarował, że w ramach projektu sfinansuje rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 38 przy ul. Horbaczewskiego 61, która zyskałaby nowe 3-piętrowe skrzydło na 6 sal dydaktycznych. Deweloper wytyczy również ścieżki pieszo-rowerowe i zasadzi zieleń wzdłuż ul. Horbaczewskiego oraz na terenach rekreacyjnych w jej okolicy.

Obecnie inwestycja jest na etapie konsultacji społecznych.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.