Otwarto dla podróżnych zmodernizowany dworzec w Szklarskiej Porębie

2021.03.25

Dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie znów zachwyca swoją architekturą i komfortem. Ten najważniejszy obiekt infrastruktury pasażerskiej na linii prowadzącej od Jeleniej Góry został właśnie oddany do użytku po trwającej modernizacji.

Zmodernizowany dworzec w Szklarskiej Porębie Górnej został właśnie ponownie otwarty dla podróżnych. Wybudowany w 1902 roku, a następnie rozbudowany w 1919 roku odzyskał swój wyjątkowy, dawny blask. Renowacji poddane zostały również detale architektoniczne, które nocą podkreśla nowa iluminacja.

Okazale prezentuje się odnowiona elewacja budynku głównego. W dolnej jej części oczyszczono granitowy cokół, a w górnej położono drewnianą okładzinę charakterystyczną dla stylu górskiego w tym rejonie. Swoje historyczne walory odzyskały także parterowe części obiektu. Na dworcu pojawiła się nowa stolarka okienna i drzwiowa. Całości dopełnia odnaleziony i odrestaurowany stary napis z dawną nazwą stacji.

Zmiany czekają na podróżnych również po wejściu do dworca. Na parterze budynku głównego zaplanowano przestrzeń obsługi podróżnych z holem-poczekalnią, ławkami, elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów oraz nowym systemem informacji głosowej. W przestrzeni pasażerskiej umiejscowiono również pomieszczenia na kasy biletowe oraz toalety. Z kolei pierwsze i drugie piętro to pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny.

W segmencie o konstrukcji szachulcowej będzie mieścić się sala kinowa, natomiast w parterowej części położonej bliżej przejazdu kolejowego – wielofunkcyjna sala o charakterze wystawowym.

Zmodernizowany dworzec w Szklarskiej Porębie stał się również bardziej ekologiczny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Metamorfozę przeszło także otoczenie dworca, gdzie wytyczono miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz wybudowano wiatę ze stojakami rowerowymi. Przed dworcem powstał ponadto taras widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramą Szklarskiej Poręby i Karkonoszy.

Inwestycja rozpoczęła się jesienią 2019 roku, a jej wartość wyniosła 22,5 mln zł brutto, z czego 68 proc. zostało dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej. Projekt przebudowy dworca w Szklarskiej Porębie Górnej opracowała pracowania architektoniczna An Archi Group sp. z o.o., a wykonawcą prac budowlanych była firma Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o .o.

Źródło: Urbanity.pl

Inne wiadomości o Dworzec Szklarska Poręba Górna

Komentarze


  • Bonzo
    Gość
    2021-05-11 07:01:25
    Brawo! Czas na kolejne rewitalizacje! Szklarska Poręba to piękna miejscowość tylko ludzie mieszkający w niej utkwili mentalnie w latach złotej komuny! Podejście do życie na zasadzie po co robić i tak turyści przyjadą i dadzą zarobić już się SKOŃCZYŁO! Obecny klient chce zapłacić ale jest też wymagający. Wymaga dobrych warunków zakwaterowania, dobrej kuchni i napitku, spa i innych OBCYCH wam niestety słów. U was wszystko jest na zasadzie minimum wkładu maksimum zysków! Nawet parking pod główną zimową atrakcją czyli wyciągiem to jakieś klepisko gdzie wiecznie stoi woda i jest błoto... jakoś Świeradów potrafił zadbać o klienta i postawił wspaniały obiekt! U was głęboka KOMUNA!

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.