Dworzec Szklarska Poręba Górna przejdzie metamorfozę

2019.11.20

Rozpoczyna się zapowiadana przebudowa dworca Szklarska Poręba Górna. Jak zapowiada PKP, inwestycja sprawi, że poprawi się komfort podróżnych, a także przywrócony zostanie jego historyczny charakter.

PKP podpisały umowę na kompleksową modernizację dworca Szklarska Poręba Górna przy ulicy Dworcowej 10. Inwestycja o wartości 17,5 mln złotych zostanie dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec w Szklarskiej Porębie budowany był w dwóch etapach. W 1902 roku powstała poczekalnia wraz z barem, w w 1919 roku, budynek przeszedł remont, zyskując obecny kształt.

W ramach przebudowy dworca Szklarska Poręba Górna, renowację przejdzie m.in. elewacja budynku głównego. Wymienione zostanie poszycie dachowe wraz ze stolarką okienną i drzwiową. 3-kondygnacyjny budynek zostanie również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki m.in. wprowadzeniu ścieżek prowadzących oraz specjalnej dotykowej mapy dworca. Nowy dworzec wyposażony zostanie w system dynamicznej informacji podróżnych z elektronicznymi tablicami wyświetlającymi rozkład jazdy pociągów oraz nowy system informacji głosowej.

Dworzec Szklarska Poręba Górna składa się z 3-kondygnacyjnego budynku głównego oraz dwóch obiektów parterowych bocznych. W parterze części głównej dworca znajdzie się poczekalnia, kasy biletowe, toalety oraz lokale pod działalność komercyjną, w tym lokal gastronomiczny. Na pierwszym i drugim piętrze zaplanowano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Z kolei boczne, parterowe budynki dworca zagospodaruje samorząd lokalny. W segmencie o konstrukcji szachulcowej będzie mieścić się sala projekcyjna, natomiast w parterowej części położonej bliżej przejazdu kolejowego – informacja turystyczna wraz z salą wielofunkcyjną o charakterze wystawowym.

Zmiany czekają także najbliższe otoczenie dworca. Ułożone zostaną chodniki oraz wyznaczone, od frontu budynku, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz miejsca typu Kiss&Ride. W bezpośrednim sąsiedztwie stanie również wiata rowerowa.

Prace budowlane ruszają w listopadzie 2019 r. Nowy dworzec Szklarska Poręba Górna ma zostać otwarty w pierwszej połowie 2021 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Inne wiadomości o Dworzec Szklarska Poręba Górna

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.