Wróci esplanada otaczająca jedną z ikon współczesnego Wrocławia


2021.06.14
Autor: Urbanity.pl
Zmiany czekają wrocławski Manhattan przy placu Grunwaldzkim. Wrócić ma esplanada, która rozebrana została na początku tego roku.

W połowie stycznia br., rozpoczęła się rozbiórka esplanady z Manhattanu przy pl. Grunwaldzkim 12-20 we Wrocławiu, która wynikała z przeprowadzonych ekspertyz mówiących o złym stanie technicznym. Znamy firmy, które zgłosiły się w przetarg na wykonanie prac budowlanych.

Bez wątpienia, wrocławskie "Sedesowce" są jedną z ikon współczesnego Wrocławia. Kompleks przy pl. Grunwaldzkim składa się z sześciu budynków wybudowanych w pierwszej połowie lat 70'. Projekt wieżowców, w których znajduje się łącznie 486 mieszkań to zasługa Jadwigi Grabowska-Hawrylak. Budynki otoczone były esplanadą od strony ulicy Nauczycielskiej.

Koszt generalnego remontu esplanady będzie partycypowało miasto Wrocław. Gmina Wrocław będzie współfinansować inwestycję oraz przeprowadzi przetarg i podpisze umowę z wykonawcą. Natomiast Spółdzielnia Mieszkaniowa „Piast” we Wrocławiu, właściciel obiektu, będzie odpowiedzialna za organizację prac i nadzór nad nimi.

W ramach inwestycji zostanie wykonana m.in. wymiana stropów, balustrad i schodów, a obecne słupy żelbetowe zostaną wzmocnione, a nawierzchnię pokryją płyty betonowe. Pojawią się pomosty tymczasowe umożliwiające dojście do lokali usługowych na poziomie esplanady. W planach był także remont parkingu pod esplanadą, gdzie miała pojawić się kostka brukowa. Istniejące płyty betonowe nie zostaną jednak rozebrane.

W przetargu wpłynęły trzy oferty - Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budex sp. z o.o. (11,3 mln zł), HARAS BUDOWNICTWO Sp. z o.o. – Sp.k (8,9 mln zł) oraz konsorcjum firm PBW INŻYNIERIA Jacek Garbacz - Lider i DROMOSTTOR POLSKA Sp. z o.o. Sp.k. (8,6 mln zł). Wyłoniony wykonawca będzie miał 10 miesięcy na realizację zadania. W najbliższym czasie ma zostać podpisana umowa z wykonawcą.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.