WKS Śląsk ma pozwolenie na budowę galerii i kłopoty z kredytem
Spółka WKS Śląsk dostała pozwolenie na budowę galerii handlowej, która ma zagwarantować finansowanie klubu. Prace mają rozpocząć się latem. Ale przedłużają się negocjacje w sprawie pozyskania 150 mln euro kredytu na inwestycję.
Wielką galerię w pobliżu budowanego na Euro 2012 stadionu na Maślicach stawia spółka WKS Śląsk należąca do gminy Wrocław i Zygmunta Solorza, jednego z najbogatszych Polaków, właściciela telewizji Polsat. Całe przedsięwzięcie obmyślone jest jako sposób na zagwarantowanie w przyszłości finansowania piłkarskiego klubu na wysokim poziomie. Śląsk ma przenieść się z Oporowskiej na nowy stadion na Maślicach. Zyski z działalności centrum handlowego będą przeznaczone na spłatę kredytu zaciągniętego na jego budowę oraz zasilą kasę klubu.
Prace przygotowawcze na terenie, na którym powstanie galeria, prowadzone są już od pewnego czasu. Po trwających kilka miesięcy procedurach pod koniec tego tygodnia spółka dostała pozwolenie na budowę. Jeśli decyzja się uprawomocni, otworzy drogę do rozpoczęcia inwestycji.
Sebastian Mrówczyński, wiceprezes Śląska Wrocław odpowiedzialny za inwestycje: - Rozpisaliśmy także konkurs ofert, w którym wybierzemy wykonawcę budowy. Prowadzimy rozmowy z kilkoma zainteresowanymi firmami. Jesteśmy już na ostatnim etapie tych negocjacji, dlatego sądzę, że prace budowlane rozpoczną się latem.
Spółka prowadzi także rozmowy na temat pozyskania bankowego kredytu w wysokości 150 mln euro na realizację inwestycji. Z wcześniejszych deklaracji władz WKS Śląska wynikało, że sprawa zostanie zamknięta w kwietniu. Negocjacje jednak się nie zakończyły. Nieoficjalnie wiemy, że bank ma wątpliwości, czy pieniądze z zysków galerii w pierwszej kolejności będą trafiały na spłatę zaciągniętego kredytu, a dopiero później na wzmocnienie finansowe klubu. Józef Birka, przewodniczący rady nadzorczej WKS Śląska: - Jesteśmy trochę zaniepokojeni przedłużającymi się negocjacjami. Ale rozmowy trwają. Mamy nadzieję, że przekonamy bank do tego, że nie ma zagrożenia ze spłatą kredytu.
Galeria - czterokondygnacyjny budynek - stanie na działce o powierzchni 6,8 hektara. Podziemny parking pomieści 2,5 tys. samochodów. Powierzchnia usługowo-handlowa zajmie około 60 tys. m kw. Na parterze i pierwszym piętrze zostanie ulokowanych około 150 sklepów oraz hipermarket. Na kolejnych poziomach będą restauracje, bary, punkty usługowe oraz multikino. Według planu budowa galerii handlowej na Maślicach ma zakończyć się wiosną 2012 roku.
Wielką galerię w pobliżu budowanego na Euro 2012 stadionu na Maślicach stawia spółka WKS Śląsk należąca do gminy Wrocław i Zygmunta Solorza, jednego z najbogatszych Polaków, właściciela telewizji Polsat. Całe przedsięwzięcie obmyślone jest jako sposób na zagwarantowanie w przyszłości finansowania piłkarskiego klubu na wysokim poziomie. Śląsk ma przenieść się z Oporowskiej na nowy stadion na Maślicach. Zyski z działalności centrum handlowego będą przeznaczone na spłatę kredytu zaciągniętego na jego budowę oraz zasilą kasę klubu.
Sebastian Mrówczyński, wiceprezes Śląska Wrocław odpowiedzialny za inwestycje: - Rozpisaliśmy także konkurs ofert, w którym wybierzemy wykonawcę budowy. Prowadzimy rozmowy z kilkoma zainteresowanymi firmami. Jesteśmy już na ostatnim etapie tych negocjacji, dlatego sądzę, że prace budowlane rozpoczną się latem.
Galeria - czterokondygnacyjny budynek - stanie na działce o powierzchni 6,8 hektara. Podziemny parking pomieści 2,5 tys. samochodów. Powierzchnia usługowo-handlowa zajmie około 60 tys. m kw. Na parterze i pierwszym piętrze zostanie ulokowanych około 150 sklepów oraz hipermarket. Na kolejnych poziomach będą restauracje, bary, punkty usługowe oraz multikino. Według planu budowa galerii handlowej na Maślicach ma zakończyć się wiosną 2012 roku.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-22 10:03:16
Globalny gigant technologiczny stawia na Dolny Śląsk. Może powstać 40 tysięcy miejsc pracy
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA
-
2026-06-22 09:34:39
Dębica z nową inwestycją mieszkaniową. Za projektem stoi właściciel Galerii Raj
-
2026-06-22 08:40:36
Jest pozwolenie na budowę dużej inwestycji w centrum Wrocławia. Po latach zniknie pusta działka
-
2026-06-22 08:03:58
Globalny dostawca dla branży motoryzacyjnej z biurem w Krakowie
-
2026-06-22 07:52:03
Trzy firmy chcą odmienić jedną z najbardziej znanych ulic Wrocławia. Powstanie zielony deptak w centrum
-
2026-06-19 10:35:39
Aglomeracja śląska z nowym parkiem handlowym. Rusza budowa inwestycji w Lędzinach