"Dziura Solorza". Miała być galeria handlowa, mogą powstać wieżowce


2022.11.22
Autor: Bartosz Motorek/Wyborcza.pl
Wrocław przygotowuje się do sprzedaży terenu w sąsiedztwie stadionu Tarczyński Arena, który potocznie nazywany jest "dziurą Solorza". Ponad dziesięć lat temu były plany budowy galerii handlowej, teraz na tym atrakcyjnym terenie mogą powstać ponad 100-metrowe wieżowce.

Kiedy w 2009 roku ogłoszono, że współwłaścicielem wrocławskiego Śląska zostanie miliarder Zygmunt Solorz, pojawił się pomysł wybudowania w sąsiedztwie stadionu galerii handlowej, z której zyski miały finansować działalność miejskiego klubu piłkarskiego. Spółka WKS Śląsk otrzymała na 30 lat teren o powierzchni około 7 ha., na którym wybudowane miało zostać nowoczesne centrum handlowe.

Projekt inwestycji upadł, a wielka dziura przy stadionie została. Nieruchomość kilkukrotnie próbowało miasto sprzedać, jednak za każdym razem nie było chętnych zapłacić nawet 55 mln zł za jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów we Wrocławiu. Teraz ponownie pojawiła się szansa na sprzedaż tzw. dziury Solorza. Urząd Miejski wysłał do zaopiniowania przez komisje rady miejskiej tzw. wykaz nieruchomości przeznaczonych do obrotu cywilnoprawnego, co oznacza sprzedaż w przetargu - pisze "Wyborcza.pl". W wykazie tym znajduje się także nieruchomość przy al. Śląskiej 3. Cena wywoławcza nie została podana.

Plan miejscowy dla terenu o powierzchni 5,5 ha zakłada budowę budynków z funkcją handlowo-usługową, a także m.in. biurowców, hoteli, czy obiektów kongresowych. Ponadto na północ od wielopoziomowego parkingu znajduje się teren, na którym mogą powstać budynki wysokościowe, maksymalnie trzy i wysokości od 70 do 115 metrów. Na pozostałej części działki mogą mieć maksymalnie 25 metrów wysokości.

Komentarze


  • Mik
    Gość
    2022-11-25 22:45:50
    Fajnie by bylo aby w końcu powstało na miare prestiżu miasta to miejsce ma duży potencjał było by super chodzić na mecze w otoczeniu nie tuzinkowej architektury tylko obawiam sie ze jak ten teren kupi skanska lub echo to postawia jakiś prymitywny klocek aż sie boję ze niedługo oszpecą Jana Pawla to musi ktoś w o klasie Cavatiny .Poczekamy co ekipa Sutryka wymodzi oby zrobili to z głową trzymam kciuki.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.