Port Lotniczy Wrocław przyjmie największe samoloty świata. Wkrótce rusza rozbudowa lotniska


2023.08.11
Autor: Bartosz Motorek
Rozbudowa Portu Lotniczego Wrocław to długoterminowy projekt, który w połowie sfinansowana zostanie ze środków Unii Europejskiej. Inwestycja związana jest także z obecnością wojsk amerykańskich na terenie Dolnego Śląska.

Długoterminowa inwestycja realizowana etapami


Rozbudowa Portu Lotniczego Wrocław potrwa ponad 10 lat i będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwsze prace budowlane rozpocząć się mają już na przełomie 2023/2024 roku. Szacowany koszt całej inwestycji to 350 mln zł, z czego połowa, bo aż 175 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Rozbudowa w celach obsługi wojskowej i pasażerskiej


Nowa infrastruktura powstanie dla samolotów pasażerskich i wojskowych. Głównym zadaniem inwestycji jest powiększenie tras dla samolotów i miejsc postojowych, aby równolegle realizować różne zadania: do obsługi ruchu pasażerskiego, jak i do obsługi ruchu cargo lub ruchu związanego z obecnością wojsk amerykańskich na terenie Dolnego Śląska.
Port Lotniczy Wrocław, projekt rozbudowy, wiz. materiały prasowe

Rozbudowa wrocławskiego lotniska pozwoli ponadto przyjąć nawet największe samoloty. Powiększy się hala odbioru bagażu i liczb gate'ów. W pobliżu portu powstanie hotel. Po ukończeniu wszystkich prac budowlanych skróci się czas wykonywania operacji lotniczych - czasu kołowania między drogą startową a płytą postojową.

Inwestycja rozpocznie się od zwiększenia możliwości operacyjnych części lotniska na potrzeby operacji wojskowych. W tym celu wybudowana zostanie płyta postojowa, równoległa droga kołowania, płyta do odladzania, droga szybkiego zjazdu oraz przebudowa istniejących dróg kołowania. Roboty nie będą zakłócać działalności lotniska i zakończą się w pierwszej połowie 2026 roku.

Jeżeli chodzi o pierwszy etap rozbudowy na potrzeby pasażerskie to w 2026 roku ruszy modularna rozbudowa terminala. Inwestycja pozwoli na obsługę około 8 mln pasażerów korzystających z odlotów i przylotów. W ramach prac rozbudowana zostanie kubatura terminala od strony zachodniej oraz wschodniej o dodatkowe 75 metrów (5 modułów po 15 metrów). Powstaną dzięki temu trzy nowe mosty wraz z rękawami od strony płyty lotniska. Na parterze zwiększona zostanie strefa kontroli bezpieczeństwa oraz liczba stanowisk Check-in. Ponadto powstanie strefa komercyjna typu Walk-Through na pierwszym piętrze. Powiększy się miejsce w hali odbioru bagażu oraz połączonej z nią strefie kontroli paszportowej Non-Schengen. W okolicy wyjścia z hali odbioru bagażu dostępny będzie bar dla osób oczekujących. Drugie piętro zostanie zagospodarowane pod przestrzeń biurową z dalszą rezerwą pod rozbudowę.
Port Lotniczy Wrocław, projekt rozbudowy, wiz. materiały prasowe

W kierunku zachodnim, planowana jest budowa „wieży” kontroli ruchu statków powietrznych na płytach postojowych. I etap inwestycji zwiększy przestrzeń lotniska o około 30 000 mkw. , i zakończy się w 2028 roku.

II etap rozbudowy lotniska


Pirs o długości 165 metrów realizowany byłby w formie dwukondygnacyjnego budynku z czterema dodatkowymi mostami wraz z czterema rękawami. Byłby to II etap rozbudowy Portu Lotniczego i zwiększy liczbę gate'ów do 26 oraz zwiększy powierzchnię strefy komercyjnej o około 970 m.kw. Harmonogram inwestycji to lata 2033-2035.

Rozbudowa lotniska kosztem miejsc parkingowych, zakłada budowę 5-poziomowego parkingu na około 600 aut.

Komentarze


  • Pepe
    Gość
    2023-08-11 20:00:05
    To jakieś jaja żeby ponad 10 lat :-) i pewnie będą zasuwać 24h/7 i w świątki haha, ale co się dziwić, jaki prezydent miasta Wrocławia takie i podejście, czyli powtórka rozrywki bodowy lotniska jak w Berlinie :-). Przez te ppnad 10 lat ktoś sporo lasy przytuli, wymagania się zmienią, przepisy i kase będą ino dosypywać. Mają rozmach w tym wrocławiu haha 10 ponad lat. Co oni za firme wybrali, garażową z kilkunastoma pracownikami :-)

  • Zed
    Gość
    2023-08-12 05:59:02
    To są plany, lotnisko WRO to inwestycja samorządowa a nie pomnik państwowy PiS tak jak CPK. Nie potrzebuje pilnej drogiej rozbudowy ale myśl już o przyszłości.

  • Zed
    Gość
    2023-08-12 05:59:02
    To są plany, lotnisko WRO to inwestycja samorządowa a nie pomnik państwowy PiS tak jak CPK. Nie potrzebuje pilnej drogiej rozbudowy ale myśl już o przyszłości.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.