Orange sprzedaje zabytkowy budynek w centrum Wrocławia za 35 mln zł


2022.11.29
Autor: Piotr Maślak
Na sprzedaż wystawiony został zabytkowy budynek w centrum Wrocławia, którego właścicielem jest firma Orange. Dawną Pocztę Paczkową i Telegraf z 1901 roku można kupić za 35 mln zł.

Dawna Poczta Paczkowa i Telegraf przy ulicy Purkyniego i Janickiego w centrum Wrocławia to budynek o powierzchni prawie 7 400 metrów kwadratowych, w którym na dwóch piętrach znajdują się m.in. biura, sale szkoleniowe, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne, a także portiernie. Nieruchomość firmy Orange posiada siedem wejść z głównym od strony ulicy Purkyniego. Na dziedzińcu mieści się parking na 55 miejsc postojowych.

Orange wystawiło budynek, który podlega ochronie i opiece konserwatorskiej za 35 mln zł. Dawna Poczta Paczkowa po przebudowie może służyć jako biurowiec, hotel lub akademik.

Zabytkowy budynek wybudowany został w 1901 roku na posesjach klasztorów Dominikanek i Dominikanów według projektu biura architektonicznego Poczty Rzeszy z Berlina. W 1925 roku obiekt został gruntownie przebudowany, a w czasie oblężenia Twierdzy Wrocław w 1945 roku częściowo zburzony i pozostawiony jako jedna z ostatnich ruin w mieście, po czym radykalnie przebudowany, zwłaszcza w środku.

Pozostałością pierwotnego wyglądu jest boniowany (boniowanie to zdobienie lica muru poprzez wyraźne zaznaczenie krawędzi poszczególnych ciosów kamiennych lub płyt okładzinowych, zwykle w kształt prostokątny) parter z neobarokowymi portalami i ozdobnymi klińcami w obramieniach okien.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.