Działka po byłym budynku Cuprum nadal stoi pusta. Co dalej z atrakcyjnym terenem w centrum Wrocławia?


2023.06.05
Autor: Piotr Maślak
Prowadzone są prace na działce, na której jeszcze kilka lat temu stanąć miał nowoczesny kompleks biurowy Cuprum Square, a obecnie jej właścicielem jest firma Skanska.

Działka przy alei Jana Pawła II we Wrocławiu to jedna z najbardziej pożądanych lokalizacji w stolicy Dolnego Śląska. W 2015 roku wyburzony został stary budynek Cuprum, a spółka KGHM Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych planowała w jego miejsce budowę nowoczesnego kompleksu biurowego o łącznej powierzchni GLA wynoszącej 31 800 mkw. W parterze powstać miała przestrzeń handlowo-usługowa. Projekt koncepcyjny opracowało biuro architektoniczne Medusagroup.

Do realizacji projektu pod nazwą Cuprum Square nigdy nie doszło, a działka w międzyczasie zmieniła właściciela. Atrakcyjny grunt w centrum Wrocławia nabyła firma Skanska. Nowy właściciel zamierza zrealizować przy alei Jana Pawła II 1 nowy projekt.

Obecnie na działce trwają prace związane z przełożeniem sieci podziemnych i prowadzi je Fortum. Roboty nie mają nic wspólnego z planowaną inwestycją Skanska, która obecnie we Wrocławiu skupia się na realizacji kompleksu Centrum Południe przy Powstańców Śląskich. Firma nie podaje daty rozpoczęcia inwestycji, ani szczegółów planowanej inwestycji przy placu Jana Pawła II.

Komentarze


 • Niklot
  Gość
  2023-06-06 17:29:50
  To że nie doszło do budowy Cuprum Square , to jedno ze szczęśliwszych wydarzeń tego stulecia we Wrocławiu.

 • Krzysztof Szum
  Gość
  2023-06-12 18:51:50
  I chwała Najwyzszemu że w tak prestiżowym - historycznie , urbanistycznie i z turystycznego punktu widzenia - miejscu nie postawiono dwóch gigantycznych makabrył, które miały zdominować tło Starego Miasta i zohydzić prastary wizerunek wrocławskiego wylotu na zachód. Projekt monstrualnych kwadratowych powykrzywianych pudeł o nieprawdopodobnie rzygawicznym wygladzie były jawnym wyzwaniem dla każdego z nas - dla tych, którzy choćby w najmniejszym stopniu troszczą się o nasze wspólne otoczenie i wizerunek miasta. P.S. Z wielka obawa czekam na nasrępne propozycje ...

 • Krzysztof Szum
  Gość
  2023-06-12 19:13:51
  .. To przykre, że miłościwie panujące nam od 30 lat - "postkorowskie" towarzystwo wzajemnej adoracji feudalnych właścicieli III RP - za naszymi plecami oddają w ręce synarchicznych korporacji niczym nieograniczoną nadwładzę nad nami i nad naszymi miastami. To, co zawsze było w zakresie upełnomocnień miejskiego magistratu i kompetentnych tubylczych gremiów teraz pokornie przekazuje się szeregowym komercyjnym reprezentantom zachodnich "patronów". To oni mają decydować za niepełnowartościowy naród - za nas, w naszym imieniu i w Bóg wie jakim interesie ...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.