Polska ukończyła realizację ważnej inwestycji drogowej na Dolnym Śląsku. Czekamy na Czechów
Gotowy jest już ważny odcinek drogi ekspresowej S3, który skróci czas przejazdu z Wrocławia do Czech. Inwestycja kosztowała ponad 1,5 mld zł., a jej otwarcie nastąpi już jutro, 31 lipca.
Środa, 31 lipca to oficjalna data otwarcia nowego odcinka drogi ekspresowej S3 pomiędzy Kamienną Górą a Bolkowem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) potwierdziła zakończenie realizacji inwestycji w województwie dolnośląskim i uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji.
Nowy odcinek drogi S3 to 16-kilometrowa jezdnia dwupasmowa z pasami awaryjnymi. Na trasie wybudowane zostały dwunawowe tunele: TS-26 i TS-32. Pierwszy o długości 2,3 km znajduje się pomiędzy miejscowościami Sady Górne a Nowe Bogaczowice, natomiast drugi jest krótszy, bo ma 320 metrów niedaleko Gostkowa.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 1,5 mld zł. W budowę zaangażowane były spółki: DTŚ z Katowic, Inko z Krakowa, PORR z Warszawy i PORR Bau GmbH z Wiednia. Wybudowany odcinek niemal w pełni dopina S3 na Dolnym Śląsku. Wciąż zamknięty jest 3-kilometrowy kawałek przed granicą z Czechami. Ma on zostać udostępniony kierowcom w momencie zakończenia prac na odcinku przygranicznym po stronie czeskiej. Czeska administracja drogowa podaje 2025 rok, jako datę ukończenia inwestycji. Nasi sąsiedzi mają jeszcze do wybudowania drogę ekspresową D11 od granicy do Pragi, która będzie niejako przedłużeniem polskiej S3. Ta inwestycja ma być gotowa dopiero w 2027 roku.
Droga ekspresowa S3 łączy Bałtyk z pograniczem polsko-czeskim i ma łączną długość 470 kilometrów. Trasa: Świnoujście – Szczecin – Gorzów Wielkopolski – Zielona Góra – Legnica – Jawor – Bolków – Kamienna Góra – Lubawka.
Poza Dolnym Śląskiem w budowie znajduje się jeszcze 34-kilometrowy fragment ekspresówki między Świnoujściem a Troszynem w województwie zachodniopomorskim.
Środa, 31 lipca to oficjalna data otwarcia nowego odcinka drogi ekspresowej S3 pomiędzy Kamienną Górą a Bolkowem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) potwierdziła zakończenie realizacji inwestycji w województwie dolnośląskim i uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 1,5 mld zł. W budowę zaangażowane były spółki: DTŚ z Katowic, Inko z Krakowa, PORR z Warszawy i PORR Bau GmbH z Wiednia. Wybudowany odcinek niemal w pełni dopina S3 na Dolnym Śląsku. Wciąż zamknięty jest 3-kilometrowy kawałek przed granicą z Czechami. Ma on zostać udostępniony kierowcom w momencie zakończenia prac na odcinku przygranicznym po stronie czeskiej. Czeska administracja drogowa podaje 2025 rok, jako datę ukończenia inwestycji. Nasi sąsiedzi mają jeszcze do wybudowania drogę ekspresową D11 od granicy do Pragi, która będzie niejako przedłużeniem polskiej S3. Ta inwestycja ma być gotowa dopiero w 2027 roku.
Poza Dolnym Śląskiem w budowie znajduje się jeszcze 34-kilometrowy fragment ekspresówki między Świnoujściem a Troszynem w województwie zachodniopomorskim.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-24 12:10:20
Historyczna perła Łodzi ponownie zachwyca swoim wyglądem. Ikoniczna kamienica przy Piotrkowskiej
-
2026-06-24 13:08:08
Historyczny młyn w Gdańsku zyskał nowe życie jako kompleks mieszkaniowy
-
2026-06-24 12:00:51
Ponad 3,5 kilometra nowego torowiska powstanie w Bydgoszczy
-
2026-06-24 11:45:10
Warszawskie Włochy z kameralnym projektem mieszkaniowym. Rusza sprzedaż mieszkań
-
2026-06-24 05:48:22
Krakowski hub brytyjskiej spółki technologicznej zwiększy zatrudnienie do 500 osób
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski