120-metrowy wieżowiec w centrum Szczecina? Jest koncepcja

2020.08.18

Na zlecenie PKS Szczecin przygotowana została koncepcja zabudowy działki pomiędzy ulicami Świętopełka, Owocową i Nową w Szczecinie.

Federacyjne Biuro Architektoniczne przygotowało koncepcję architektoniczną zabudowy działki o powierzchni 10 800 mkw. w Szczecinie, której właścicielem jest PKS Szczecin. W trójkącie między ulicami Świętopełka, Owocową i Nową mógłby powstać kompleks wielofunkcyjny o łącznej powierzchni 75 800 mkw.

Na dużej części placu Tobruckiego, w miejscu przedwojennego Marktplatzu od strony ulicy Nowej powstać miałby 5-6-kondygnacyjny budynek, w którym otwarty zostałby hotel. Obiekt połączony zostałby naziemnym łącznikiem z bliźniaczym budynkiem biurowym. Pomiędzy budynkami a częścią mieszkalno-usługową powstałby otwarty pasaż z lokalami gastronomicznymi i usługowymi.

Najwyższy, 120-metrowy budynek zagospodarowany miałby zostać pod mieszkania. Na kondygnacjach od 6 do 29 mieściłyby się lokale mieszkalne, natomiast ostatnie piętro stanowiłoby przestrzeń publiczną z funkcją Sky Baru, antresolą i tarasem widokowym. Budynek zaprojektowany został u zbiegu ul. Owocowej i Świętopełk.

Pod kompleksem znalazłby się wielopoziomowy parking z dwoma wjazdami - od strony ulicy Owocowej i ks. Świętopełka.

Nie wiadomo jeszcze kiedy budowa kompleksu mogłaby się rozpocząć.

Źródło: Gazeta.pl

Komentarze


 • Oj
  Gość
  2020-08-18 22:31:19
  Krzystek woli czworaki od Siemaszki max. 25metrow wysokości.

 • Harry
  Gość
  2020-08-20 13:18:18
  Nie rozumiem skąd w Szczecinie ten strach przed budowaniem wysokościowców. Przez to Szczecin wygląda jak prowincja z tymi barakami po osiem pięter. Ledwie cztery wysokie budowle w panoramie miasta ;D
  Mam nadzieję, że ten projekt jest jednym z pierwszych tego typu na terenach nad Odrą.

 • @Harry
  Gość
  2020-08-25 20:46:35
  Widzę, że tutaj etatowy troll też zawitał. Inni mogą nie wiedzieć, że chodzi o cztery budynki powyżej 50 metrów. Nie licząc kościołów, wież zabytkowych budynków, elewatora czy takich konstrukcji jak kominy, maszty i suwnice. "Ledwie cztery wysokie". To teraz porównaj trollu Szczecin z innymi miastami. W Szczecinie cztery powojenne najwyższe budynki o których mówisz; Hanza Tower – 104 metry. Pazim - 83 metry, wraz z masztem – 114. Dawny biurowiec TVP, który ma zostać przebudowany na apartamentowiec - 65 metrów. Wieżowiec Widok - 55 metrów wysokości. W podobnej liczebnie Bydgoszczy dwa najwyższe budynki mają 65 i 55 metrów. A w Lublinie 63 i 62 metry. Możemy porównać też większe miasta. W Krakowie dwa najwyższe; unity Centre - 102 metry. K1 - 88 metrów, wraz z iglicami 105 metrów. W Poznaniu Andersia Tower - 102 metry, Centrum Finansowe - 91 metrów. W Łodzi Hi Piotrowska - 82 metry i Piotrowska 182 - 78 metrów. Gdańsk i Wrocław mają po najwyższym budynku wyższym niż w Szczecinie, ale drugie najwyższe są już u nich niższe od drugiego najwyższego w Szczecinie. Poza tym, tylko w Szczecinie jest najlepszy budynek w Europie - Filharmonia w Szczecinie i najlepszy budynek na świecie - CDP. Oba nie są wieżowcami. Znam od dawna twoje "dokonania" i znowu muszę napisać, że zanim zaczniesz trollować i bredzić, zapoznaj się z faktami.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.