Jachty z Goleniowa?

2007.10.11

Nie słabnie zainteresowanie przedsiębiorców chcących zainwestować na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Wkrótce odbędą się następne przetargi na sprzedaż działek. W połowie października do przetargu staną m.in. hiszpańska firma, która chce wybudować pod Goleniowem fabrykę kawy Tchibo oraz norweski producent jachtów.

Jak mówi burmistrz Goleniowa Andrzej Wojciechowski, mimo ostrzeżeń o możliwości spadku koniunktury gospodarczej, nic nie wskazuje, by w przewidywalnej przyszłości Goleniowski Park Przemysłowy przestał się rozwijać.

- Praktycznie codziennie przyjmujemy nowych inwestorów zainteresowanych naszą ofertą - mówi burmistrz.
Nie wszystkie zakupy działek kończą się jednak inwestycjami. Z budowy swojego zakładu wycofał się pakistański inwestor, który chciał konfekcjonować w Goleniowie ryż. Nie powstanie też fabryka sprzętu medycznego firmy Avion Medical.

- Na szczęście w umowach sprzedaży gruntu jest zastrzeżenie, że zakład ma powstać w ciągu dwóch lat od daty zakupu. Jeśli nabywca tego warunku nie spełni, jest zobowiązany zapłacić gminie trzykrotność wartości kupionego terenu. To sprawia, że firmy, które rezygnują z inwestowania, same szukają nowego nabywcy. Mamy sygnały, że w obu przypadkach udało się znaleźć nowych inwestorów. Będą oni mieli dwa lata na zbudowanie swoich zakładów - wyjaśnia A. Wojciechowski.

Władze Goleniowa martwi, że w GPP nie powstaną dwa zakłady działających już w Goleniowie firm. Na 20 ha swoje fabryki miał zbudować koncern IKEA i przenieść tam produkcję z zakładów działających w centrum miasta.

- Mieliśmy dla nich przygotowaną piękną, wręcz idealną, działkę. Niestety, zrezygnowali z inwestycji tłumacząc się ograniczeniem popytu na swoją produkcję. Szkoda, bo to oznacza dalsze konflikty z mieszkańcami pobliskiego osiedla domów jednorodzinnych - żałuje burmistrz.
Nie powstanie też nowy zakład produkcyjny firmy Crown Packaging, światowego producenta opakowań metalowych. Amerykanie wahali się między zainwestowaniem w Goleniowie a budową nowej fabryki pod Gdańskiem. W końcu w ogóle zrezygnowali z inwestycji.

Ruszy za to w końcu budowa fabryki śmigieł dla elektrowni wiatrowych duńskiej firmy LM Glasfiber. Swoją działkę zakupiła ona jako pierwsza, jeszcze w roku 2002. Inwestycję zawieszono po gwałtownym spadku koniunktury, lecz ostatnio popyt na elektrownie wiatrowe jest tak ogromny, że firma natychmiast potrzebuje nowego zakładu. Trwają obecnie prace projektowe oraz aktualizowanie dokumentacji. Pod koniec roku powinna się rozpocząć budowa zakładu.

Źródło: Kurier Szczeciński

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.