Znamy koncepcję nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu

2019.07.30

W 2024 roku otwarta zostanie nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które zlokalizowane będzie na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Dzisiaj poznaliśmy pracownię, która opracuje koncepcję architektoniczno-urbanistyczną.

W zorganizowanym konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, pierwsze miejsce zajęła warszawska pracownia WXCA. Łącznie w rywalizacji wzięły udział 53 pracownie, z czego 43 zakwalifikowały się do pierwszego etapu. Jedynie 6 biur zaproszono do drugiego etapu.

Sąd konkursowy, który złożony był z uznanych architektów, na czele z dr hab. inż. arch. Bolesławem Stelmachem, prof. WSPA, dyrektorem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, wskazał koncepcję pracowni WXCA za najlepszą.

Gdzie powstanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego wybudowana zostanie na Wzgórzu św. Wojciecha, u zbiegu ulic Księcia Józefa i Północnej. Obecnie na działce o powierzchni 1 ha znajduje się lodowisko Bogdanka.

– Zaproponowany przez nas podział umożliwia otwartą formułę muzeum, w której budynki nie są przeszkodą na głównych ciągach komunikacyjnych, a wręcz przeciwnie – mieszkańcy i turyści mogą się tam swobodnie dostać i przejść przez cały kompleks z każdej strony – i od Cytadeli, i od terenów Starej Rzeźni oraz oczywiście od strony Wzgórza św. Wojciecha – mówi Małgorzata Dembowska z WXCA.

W nowej siedzibie 30 proc. powierzchni, czyli do 3 000 mkw. zajmie ekspozycja stała. Natomiast na pozostałej przestrzeni znajdą się m.in. sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka oraz sklep wraz kawiarnią.

Kiedy budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

Pierwsze prace budowlane mogłyby ruszyć za dwa lata, czyli w 2021 roku. Otwarcie Muzeum zaplanowano na 2024 rok. Koszt inwestycji to 150 mln zł.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • muzealnik
  Gość
  2019-08-12 15:04:32
  dlaczego zamiast fajnego nowoczesnego budynku, powstaną jakieś domki? miało być muzeum z klasą, które odda wagę wydarzenia a tu znowu jakaś lipa :(

 • Arch
  Gość
  2019-08-13 19:41:07
  Straszny projekt. Nie pasuje do otoczenia. Poza tym uważam, że jeżeli ma to być budynek poświęcony powstaniu to architektura obraża "powagę" miejsca.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.