Kiedy powstanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Filharmonia Poznańska? Radni przyjęli nowe uchwały


2022.07.13
Autor: Piotr Maślak
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznego przechodzi w ręce Samorządu Województwa Wielkopolskiego, natomiast opiekę nad nową siedzibą Filharmonii Poznańskiej sprawowało będzie Miasto.

Poznańscy radni przyjęli projekty uchwał, które dotyczą przekazania dwóch miejskich instytucji kultury - Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznego - Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. Miasto zaopiekuje się natomiast planowaną na terenie MTP nową siedzibą Filharmonii Poznańskiej.

Przekazanie obu muzeów na nastąpić 1 stycznia 2023 roku i z punktu widzenia zwiedzających nic się nie zmieni, a obie instytucje nadal będą realizować swoje programy i projekty inwestycyjne. Miejscy radni mają także nadzieję, że dzięki tej zmianie szybciej uda się wybudować Muzeum Powstania Wielkopolskiego, którego budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Po wakacjach ruszyć mają prace porządkowe.

Dotychczas miasto sfinansowało już prace projektowe i zabezpieczyło teren pod budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Obecnie nie dysponuje jednak środkami potrzebnymi na realizację całej inwestycji, której budowa ma kosztować około 300 mln zł. Muzeum powstać ma na działce przy ulicy Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha.

Miasto Poznań obejmie nadzór nad Filharmonią Poznańską, która wybudowania zostanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w tworzonej tam miejskiej Strefie Kultury. Koszt inwestycji szacowany jest na około 350 mln zł. Autora projektu architektonicznego wyłonić ma międzynarodowy konkurs. Projekt Centrum Muzyki jest umieszczony w programie Fundusze dla Wielkopolski na lata 2021-2027.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.