Tak wyglądała będzie największa od lat inwestycja mieszkaniowa w prawobrzeżnym Poznaniu


2023.05.31
Autor: Monika Kiereś
Firma Vastint zaprezentowała szczegóły inwestycji mieszkaniowej Portowo, która powstanie na 19-hektarowym terenie zlokalizowanym nad Wartą w prawobrzeżnym Poznaniu. Docelowo to prawie 50 budynków, a budowa pierwszego rozpocząć ma się jesienią br.

Portowo to najnowsza inwestycja firmy Vastint Poland, która w Poznaniu jest znana m.in. z realizacji kompleksu biurowców Business Garden przy ul. Bułgarskiej, czy projektu rewitalizacji Starej Rzeźni, będącego na etapie przygotowania. Teraz poznaliśmy szczegóły osiedla Portowo, które powstanie na Starołęce.

Największa od lat inwestycja mieszkaniowa w prawobrzeżnym Poznaniu


Planowana inwestycja w prawobrzeżnym Poznaniu zlokalizowana będzie na 19-hektarowym terenie zlokalizowanym nad Wartą, który od niedawna ma dostęp do Wartostrady. Obszar przewidziany pod zabudowę Portowa niegdyś wykorzystywany był do celów gospodarczych, na których znajdowała się m.in. fabryka kosmetyków Pollena Lechia oraz port rzeczny. W ciągu najbliższych lat teren ten przejdzie metamorfozę za sprawą projektu firmy Vastint, która planuje budowę nowoczesnej dzielnicy mieszkaniowej.

Teren dawnego portu rzecznego to przepiękny, aczkolwiek wciąż mało znany zakątek Poznania. Wszyscy, którzy go odwiedzają, są zaskoczeni, że taka perełka do tej pory zachowała się w mieście. Działalność fabryki Stomil zostanie wygaszona w najbliższych latach i tym samym zniknie ostatni argument przeciw osiedlaniu się w tej urokliwej okolicy. Można tę sytuację porównać do Jeżyc, gdzie na terenach poprzemysłowych kwitnie budownictwo mieszkaniowe – piękne domy powstają na terenach opuszczonych przez cztery spore przedsiębiorstwa: Goplanę, Wiepofamę, Powogaz i Modenę. Teraz czas na Starołękę!
powiedział: Rafał Przybył, Regional Manager, Vastint Poland

Prawie 50 budynków, 1 800 mieszkań w 5-6 etapach


Realizacja inwestycji Portowo przebiegała będzie w 5-6 etapach i docelowo zakłada budowę prawie 50 budynków wielorodzinnych, w których zaplanowano mieszkania o zróżnicowanych metrażach i układach. Od ulicy Hetmańskiej i ronda Starołęka planowana jest zabudowa wielkomiejska, natomiast od strony rzeki znacznie niższa i bardziej kameralna. Dopełnieniem osiedla będą ogólnodostępne tereny zielone, obiekty użyteczności publicznej oraz miejsca rekreacji i wypoczynku zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Inwestycja zaoferuje łącznie 1 800 mieszkań na sprzedaż i wynajem dla klientów indywidualnych w metrażach od 30 mkw., do ponad 100-metrowych, 5-pokojowych apartamentów. Budowa pierwszego budynku rozpocznie się jesienią br., a oddanie do użytku ostatniego etapu Portowo zaplanowano na 2036 rok.

Portowo położone jest na terenie o wyjątkowych walorach krajobrazowych, co zostało wykorzystanie w projekcie. Osiedle będzie delikatnie obniżało się ku rzece, co pozwoli zapewnić przyszłym mieszkańcom bezpośredni kontakt wzrokowy z wodą, między innymi dzięki temu, że niższe budynki będą usytuowane bezpośrednio przy rzece, a te wyższe stopniowo, coraz dalej. Będzie to miejsce bardzo zazielenione, gdyż tereny zielone będą stanowić blisko 30% powierzchni osiedla. Projekt przewiduje także szereg przyjaznych środowisku rozwiązań, które zostaną potwierdzone certyfikatem LEED
powiedział: Szymon Wojciechowski, współwłaściciel i Architekt-Partner w APA Wojciechowski Architekci

Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji osiedlową przystań


Portowo ma być samowystarczalnym osiedlem, pełnym udogodnień i usług. Nabrzeże Warty służyć ma celom rekreacyjnym zarówno spacerowiczom jak i osobom chcącym korzystać z wody. W tym celu powstać ma osiedlowa przystań przeznaczona dla motorówek, łodzi i kajaków, grobla łącząca północną część projektu z terenami nadrzecznymi, a także mostek na Obrzycy. Zagospodarowanie brzegu Warty oraz włączenie osiedla w sieć istniejących ścieżek rowerowych i tras wodnych planowane jest w dalszych etapach inwestycji.

Komentarze


 • Mark
  Gość
  2023-05-31 13:38:18
  Po wizycie na stronie zapowiada się kosmiczna cena, która nijak się będzie miała do lokalizacji i otoczenia. Z całym szacunkiem ale tutaj powinny powstawać inwestycję dla ludu, a nie wymysły z cenami podobnymi do tych w centrum.

 • poznaniak
  Gość
  2023-06-08 23:11:46
  stado betonowych stodół ustawione nad malowniczym brzegiem rzeki, kompletnie ignorujące krajobraz. Za taką dewastację krajobrazu architektów i inwestorów powinni wsadzać do więzienia.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.