W regionach więcej biur niż w Warszawie. Rządzi Kraków, Wrocław i Trójmiasto

2020.02.11

W 2019 roku w regionach przybyło ponad trzy razy więcej nowoczesnej powierzchni biurowej niż w Warszawie (547 tys. mkw. vs. 162 tys. mkw.). Aż 25% udziału w regionalnym rynku ma Kraków, goni go Wrocław (21%), a podium domyka Trójmiasto (14%).

Duża podaż przekłada się na łatwiejszy dostęp do przestrzeni dla wynajmujących. Podczas gdy w stolicy wskaźnik pustostanów wynosi zaledwie 7,8%, we Wrocławiu wolnych pozostaje 13% biur. Natomiast Kraków, Poznań i Łódź mają 11% wolnej przestrzeni biurowej – wynika z danych CBRE dotyczących regionalnego rynku biurowego. Eksperci CBRE podkreślają, że po raz pierwszy łączny zasób powierzchni biurowej w miastach regionalnych przekroczył wynik stolicy. Tym samym potwierdziły się prognozy firmy z 2018 roku.
- Rynek regionalny w końcu wyrósł ponad poziom stolicy. Warto wyróżnić pierwszą trójkę. Kraków dobija do poziomu prawie 1,5 mln mkw. powierzchni biurowej, Wrocław ma 1,2 mln mkw., a Trójmiasto depcze im po piętach zbliżając się do prawie 900 tys. mkw. Bardzo prężnie rozwija się też Poznań, gdzie rok do roku zasób powierzchni biurowej zwiększył się o prawie jedną piątą. Natomiast Łódź i Szczecin urosły o mocne 13% w odniesieniu rok do roku. Dla porównania, Warszawa w tym samym czasie zyskała 162 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, czyli 30% mniej niż rok wcześniej – mówi Kamil Tyszkiewicz, dyrektor regionalny w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE.

Coraz większy wybór biur w regionach
W regionalnej Polsce przybywa zdecydowanie więcej biur niż w stolicy. W 2019 roku regiony zyskały ponad 547 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, podczas gdy Warszawa ponad trzy razy mniej – 162 tys. mkw. Na koniec 2019 roku łączny zasób powierzchni biurowej w miastach regionalnych wyniósł ponad 5,6 mln m.kw., co oznacza 14% wzrost rok do roku.
Duża podaż idzie w parze z całkiem sporą ilością dostępnej powierzchni biurowej do natychmiastowego wynajęcia, chociaż nie wszędzie. Podczas gdy w Warszawie wskaźnik pustostanów wynosi tylko 7,8%, we Wrocławiu niewynajętej powierzchni jest całe 13%. Kraków, Poznań i Łódź mają po 11% wolnej powierzchni biurowej, a Lublin 9%. Najtrudniej o nowoczesną powierzchnię w Trójmieście, gdzie poziom pustostanów spadł do 5%, co świadczy o niespotykanej jak dotąd skali popytu na biura. Równie trudno o biuro w Katowicach i Szczecinie, gdzie wskaźnik pustostanów to tylko 6%.

Warszawa z rekordami, Kraków i Wrocław gonią
Firmy szukające atrakcyjnej lokalizacji dla swoich biur wciąż częściej decydują się na stolicę niż miasta regionalne. W 2019 roku w Warszawie łącznie wynajęły ponad rekordowe 880 tys. mkw., podczas gdy w ośmiu głównych miastach regionalnych 692 tys. mkw. powierzchni biurowej. Największy poziom najmu w 2019 oku spośród miast regionalnych odnotowano w Krakowie – blisko 266 tys. mkw. (wzrost o 26% r/r) oraz we Wrocławiu – 123 tys. mkw. Liderów goni Trójmiasto, gdzie wynajęto ponad 100 tys. mkw. powierzchni.

Największe budynki w regionach
W 2019 roku TOP3 budynki biurowe powstały w Trójmieście, Krakowie i Łodzi. Trójmiejska Alchemia to ponad 33 tys. mkw., a krakowski Tischnera Office ma niewiele mniej, bo ponad 32 tys. Podium domyka Brama Miasta I (B) w Łodzi z 25 tys. mkw. powierzchni.

Źródło: CBRE

Komentarze


  • krk
    Gość
    2020-02-12 08:25:13
    Tischnera Office w Krakowie ma 34 000 m2 a nie 32tys. czyli jest największy. Nie kopiujcie błędnych danych z wcześniejszych artykułów...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.