Kielce będą miały nowoczesny dworzec. Rusza przebudowa za niecałe 50 mln zł


2022.01.24
Autor: Urbanity.pl
Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą przebudowy dworca w Kielcach. Inwestycja powstaje w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej.

Nowy dworzec w Kielcach będzie miał modernistyczna bryłę, reprezentacyjny hol, a także funkcjonalne i spełniające współczesne standardy obsługi podróżnych wnętrza. Całość zostanie podkreślona wieczorem przez nocną iluminację. Inwestycja sprawi, że budynek zachowa swój historyczny wygląd, ale stanie się obiektem nowoczesnym.

Kielecki dworzec powstał w latach 1965-1971 w stylu modernistycznym według projektu Jerzego Bortkiewicza z Biura Projektów Kolejowych w Lublinie. Bryła budynku składa się z części centralnej i dwóch skrzydeł.

Przebudowa sprawi, że zmieni się wygląd zewnętrzny dworca. Pojawią się przeszklenia umiejscowione w centralnej części budynku oparte o konstrukcje słupowo-ryglową ze specjalnymi mocowaniami. Modernistycznego charakteru elewacji dodadzą jasnoszare okładziny wykonane z płyt fibrobetonowych. Na szczycie dworca pojawią się podświetlane napisy „dworzec kolejowy” (od strony miasta) oraz logotyp PKP i nazwę stacji – Kielce (od strony peronów).

Duże zmiany czekają na podróżnych także wewnątrz obiektu, gdzie przestrzeń obsługi podróżnych zostanie skoncentrowana wokół przestronnego, bo posiadającego przeszło 500 m kw. holu, który pełnił będzie także funkcję poczekalni. Ciekawym detalem w przestrzeni nowego holu, nawiązującym do trendów ekologicznych, będzie „zielona ściana”, pokryta chrobotkiem reniferowym. Pojawi się także specjalny kącik zabaw dla dzieci, w którym najmłodsi oprócz stolików i krzesełek skorzystają w nim z trzech gier ściennych, a także z interaktywnej wieży z monitorem oraz pakietem gier edukacyjnych.

Ponadto w wyremontowanym holu pojawią się ergonomiczne ławki wyposażone w gniazdka oraz porty USB, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegary. Pomieszczenie będzie klimatyzowane. W jego sąsiedztwie oprócz pomieszczeń kas biletowych i lokali komercyjnych, zaprojektowano również toalety dla podróżnych. W centralnej części budynku i w jego skrzydłach na wyższych kondygnacjach zlokalizowano pomieszczenia biurowe, m.in. komendy regionalnej Straży Ochrony Kolei, spółek kolejowych i jednego z wydziałów Urzędu Miasta Kielce.

Nowy dworzec w Kielcach będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i proekologiczny. W obiekcie zaprojektowano energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED, a na dachu budynku zlokalizowano 27 paneli fotowoltaicznych.

Zmiany przejdzie także najbliższe otoczenie dworca, gdzie powstanie parking na 18 samochodów, a także nowe chodniki, wiata rowerowa oraz elementy małej architektury.

Koszt przebudowy dworca w Kielcach to 44,21 mln złotych brutto. Generalnym wykonawcą inwestycji została firma MGBuilding z Kielc, a za projekt przebudowy dworca odpowiada biuro Pas Projekt z Nadarzyna. Otwarcie przebudowanego dworca planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

Komentarze


  • Lolek
    Gość
    2022-01-30 07:36:59
    Co to znaczy 8 miejsc parkingowych? Przy dworu powinien powstać parking na kilkadziesiąt samochodów. Inaczej ta inwestycja nie ma żadnego sensu

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.