Światowej klasy projektant zaprojektuje Centralny Port Komunikacyjny. Projekt kosztował będzie ponad 850 mln zł


2022.10.24
Autor: Bartosz Motorek
W swoim portfolio ma takie ikony architektury jak Most Milenijny w Londynie czy Hearst Tower w Nowym Jorku. W Polsce znany dzięki projektowi m.in. 310-metrowego wieżowca Varso Tower w Warszawie. Teraz przyszedł czas na Centralny Port Komunikacyjny.

Norman Foster to światowej sławy architekt, urodzony w Anglii i wielokrotnie nagradzany. To on zaprojektował m.in. Most Milenijny w Londynie, siedzibę Commerzbanku we Frankfurcie w Niemczech, główną siedzibę Apple w Cupertino czy Hearst Tower w Nowym Jorku. W Polsce znany jest z Centrum Metropolitan w Warszawie oraz wieżowca Varso Tower.

Zarząd spółki nadzorującej budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego wskazał brytyjskie konsorcjum Foster Partners i Buro Happold, które zaprojektuje węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią. Wsparcie zapewnić polska pracownia Kuryłowicz & Associates.

Cena za realizację zadania to aż 856 mln zł, na co składać ma się 65 000 szczegółowych projektów architektonicznych. Koncepcja architektoniczna CPK ma być gotowa w połowie 2023 roku. Etap projektowania z zakresu zadań master architekta potrwa łącznie ok. dwóch i pół roku.

Centralny Port Komunikacyjny to rządowa inwestycja między Warszawą a Łodzią, której zadaniem ma być zintegrowanie transportu lotniczego, kolejowego i drogowego. W ramach inwestycji powstanie m.in. Nowy Port Lotniczy Solidarność na działce o powierzchni około 3 000 hektarów. Nowe lotnisko obsługiwać ma według rządowych wyliczeń - 45 mln pasażerów rocznie.

Komentarze


  • Jak tak można
    Gość
    2022-10-24 20:43:20
    850 mln za projekt, świat zwariował, przekręt goni przekręt

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.