Wyjątkowy wieżowiec w Katowicach z ważnym certyfikatem


2023.02.08
Autor: Monika Kiereś
Biurowiec .KTW II, oferujący nowoczesne przestrzenie biurowe w sercu Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie "Excellent". Dokument ten stanowi końcową ocenę oddziaływania budynku na środowisko i potwierdza wynik 80,6%, co świadczy o tym, że budynek powstał z dbałością o ekologię i zapewnia zdrowe i komfortowe warunki pracy.

BREEAM to międzynarodowy system oceny budynków pod kątem zrównoważonego rozwoju. Certyfikaty są przyznawane przez Building Research Establishment Global (BRE) na podstawie spełnienia wymogów w dziesięciu obszarach, takich jak zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, ekologia, odpady, zanieczyszczenia i innowacje.

.KTW II z powodzeniem przeszedł etap Post-Construction Stage i uzyskał Final BREEAM Certificate z wynikiem 80,6%, co jest wynikiem wyższym niż wynik otrzymany na etapie Design Stage (79,7%), co pokazuje, że biurowiec został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z najlepszymi praktykami.

Certyfikat BREEAM Excellent z wynikiem 80,6% to niewątpliwie wspaniałe zwieńczenie udanej współpracy pomiędzy Zespołem Gleeds Polska ds. Zrównoważonego Budownictwa a naszymi specjalistami w zakresie project i cost managementu, inspektorami nadzoru, koordynatorami robót oraz inwestorem. Jesteśmy szczególnie dumni z wyniku, gdyż obiekt został zrealizowany w systemie wykonawców pakietowych, a budowa w przeważającej części pokrywała się terminowo z okresem pandemii. Cieszymy się, mogąc wspierać powstawanie certyfikowanych budynków, zgodnych z założeniami ESG, przyjaznych dla użytkowników i środowiska
powiedział: Andrzej Kozak, Gleeds Polska Deputy Managing Director

Biurowiec KTW II otrzymał maksymalną ocenę w kategoriach "transport" i "woda". Lokalizacja w centrum Katowic, w pobliżu Strefy Kultury, zapewnia wygodne korzystanie z rozwiniętej sieci dróg, środków komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych. W przypadku wody, armatura ograniczająca zużycie i system opomiarowania zapobiegający awariom były wyróżnione. Ekologiczny charakter biurowca jest również wyrażony przez m.in. 50% mniejszą emisję CO2 w porównaniu z budynkiem referencyjnym, użycie materiałów o niskiej zawartości LZO i nowoczesnych, energooszczędnych instalacji takich jak free-cooling i preheating.

Biurowiec zawiera także wiele innych rozwiązań wpływających na komfort pracy, takich jak filtry antysmogowe i wymienniki glikolowe w systemach wentylacyjnych, nadmierne ilości dostarczanego powietrza, centralne nawilżanie powietrza z 40% wilgotnością, klimatyzacja z układem wody lodowej. Temperatura, oświetlenie i siła nawiewu można kontrolować indywidualnie za pomocą systemu BMS, który umożliwia również zarządzanie infrastrukturą techniczną i elektryczną oraz kontrolę dostępu do powierzchni najmu.

.KTW II oficjalnie oddane zostało do użytku w styczniu br. Wieżowiec oferuje 39 900 mkw. powierzchni biurowej do pracy, uzupełnionej o 2 100 mkw. przestrzeni pod handel i usługi. Poziom komercjalizacji biurowca wynosi obecnie ponad 60 proc.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.