Takiej inwestycji w Katowicach jeszcze nie było. Jej koszt to ponad 2 mld zł.

2020.06.26

Zaprezentowana została katowicka inwestycja Nowy Wełnowiec, która jest wspólnym przedsięwzięciem firm Eko-Bryza, Investeko i Capital Park. Kompleks powstanie na powierzchni 25 hektarów.

Nowy Wełnowiec to ogromna inwestycja wielofunkcyjna, która powstanie na powierzchni 25 hektarów, a jej szacowany koszt wynosi około 2,1 mld złotych. Pierwsze prace budowlane mają rozpocząć się w latach 2023-2024.

Katowicka inwestycja wielofunkcyjna obejmie łącznie około 270 000 metrów kwadratowych naziemnej powierzchni użytkowej, z której 57 proc. zajmą mieszkania, 17 proc. edukacja, kultura, rekreacja, wypoczynek, 15 proc. gastronomia i usługi, a pozostałe 11 proc. zostanie zagospodarowane pod przestrzeń biurową. Nowy Wełnowiec powstanie w północnej części Katowic, a pierwszy etap obejmie budynki zlokalizowane na działce przy ulicy Konduktorskiej.

Jak wyglądał będzie Nowy Wełnowiec w Katowicach? [FILM]

Nowy Wełnowiec to łącznie prawie 3 200 mieszkań i pokoi w hotelach, uzupełnionych o część kulturalno-edukacyjną, a także biurowo-usługową. Zmotoryzowani użytkownicy kompleksu będą mogli korzystać z ponad 5 500 miejsc parkingowych mieszczących się w podziemnych halach garażowych. Tereny zielone na Nowym Wełnowcu to aż 56 proc. całej inwestycji, na co składał się będzie park centralny o powierzchni 4 ha wraz z zielonymi skwerami, placami oraz małą architekturą.

Centralną częścią całego układu jest park tzw. zielonej gwiazdy wraz ze swoimi czterema ramionami. Oprócz terenu parku, układ tworzy także system placów publicznych, skupiających życie i społeczność każdego z kwartałów. Cały obszar dostępny jest w czasie 20-, 30-minutowego spaceru lub poprzez system ścieżek rowerowych i biegowych. Zieleń jest wszechobecna i jej projekt ma również dać możliwość pokazania różnych odsłon i nastrojów
powiedział: Tomasz Napieralski, associate w JEMS Architekci

Katowicki projekt będzie bardzo ekologiczny, a to dzięki m.in. domom niskoenergetycznym, odnawialnym źródłom energii czy zielonym dachom o powierzchni aż 115 000 mkw. Nowy Wełnowiec będzie miejscem dla około 7 700 osób, które zamieszkają w kompleksie, a także miejscem pracy dla ponad 4 000 pracowników.

Ekologiczny kompleks zostanie zrealizowany w siedmiu etapach, a cały proces budowlany ma być przeprowadzony w ciągu dziesięciu lat. Inwestycja to wspólne przedsięwzięcie firm Eko-Bryza, Investeko i Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Jems Architekci.

Oczyszczeniem gruntów przy Konduktorskiej zajmie się spółka Investeko.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Tomasz313123
  Użytkownik
  2020-06-26 12:19:14
  Oby się udało!

 • Gość
  Gość
  2020-06-26 12:39:57
  Takiej inwestycji chyba nie było nawet w Polsce czy w Europie.

 • ŁDZ
  Gość
  2020-06-26 13:35:17
  Zazdro... :)
  Kato rośnie w siłę, oby się udało.
  A w Łodzi po jednym bloczku się buduje.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.