Nowy symbol Katowic? Gotowa ponad 130-metrowa inwestycja w centrum Katowic


2022.02.11
Autor: Urbanity.pl
W sąsiedztwie legendarnego katowickiego Spodka po niemal 2,5 roku budowy oddany został do użytku drugi z biurowców, który tworzy kompleks .KTW. Oficjalnie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma nowy najwyższy biurowiec.

.KTW w centrum Katowic to flagowa inwestycja TDJ Estate, którą tworzą dwa nowoczesne biurowce o łącznej powierzchni 60 000 mkw. przestrzeni biurowej i handlowej. Kompleks powstał w miejscu wyburzonego wcześniej budynku, będącego dawną siedzibą Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych projektu Jerzego Gottfrieda. Inwestor otrzymał właśnie pozwolenie na użytkowanie.

Po przeprowadzeniu szeregu odbiorów i ekspertyz, zgodność wykonania budynku .KTW z projektem budowlanym potwierdziły pozytywne stanowiska Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Oficjalnie biurowiec liczący 133 metry wysokości stal się najwyższym budynkiem tego typu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jego realizacja trwała niemal 2,5 roku, a budowa całego projektu kompleksu biurowego - 6.

Sprawne prowadzenie procesu budowlanego było możliwe za sprawą efektywnej koordynacji prac 40 firm wykonawczych, a także dzięki odwadze w sięganiu po innowacyjne technologie. Dziękujemy wszystkim naszym partnerom za wzorcową współpracę. To dzięki zaangażowanej postawie ponad 300 pracowników odnieśliśmy sukces, realizując budowę z zachowaniem wysokiej jakości i funkcjonalności pomimo panującej od 2020 roku pandemii COVID-19 – mówi Piotr Sołtysik, senior project manager w TDJ Estate, odpowiedzialny za budowę .KTW II.

Procedura przetargowa na realizację .KTW II ruszyła w kwietniu 2019 roku, a już pół roku później na terenie budowy zainstalowane zostały dwa żurawie wieżowe, w tym dźwig o wysokości podnoszenia 193 metrów, który został wyprodukowany w Niemczech na specjalne zamówienie. Po następnych sześciu miesiącach rozpoczęto montaż elewacji składającej się z 4 400 szklanych paneli. Kulminacyjnym momentem była końcówka lutego ubiegłego roku, kiedy wieżowiec osiągnął swój najwyższy punkt konstrukcyjny.

Jednym z najbardziej spektakularnych etapów prac była realizacja dwóch konstrukcji pod przewieszenie na 9. i 19. kondygnacji, która wymagała opracowania i wdrożenia skomplikowanych deskowań. Niespotykanym rozwiązaniem był także montaż samoprzestawnego systemu deskowania, który przyspieszył budowę konstrukcji żelbetowej. Katowicki biurowiec jest pierwszym budynkiem w mieście, w którym zastosowano tę technologię.

.KTW II może się pochwalić certyfikatem BREEAM Interim Design Stage na poziomie Excellent, który potwierdza, że obiekt został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i odpowiedzialnych systemów zarządzania. Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac związanych z wykańczaniem powierzchni najmu. Pierwszym najemcą, który wprowadzi się do biurowca będzie PwC Service Delivery Center. Firma zajmie dziewięć pięter na początku 2023 roku.

.KTW I i .KTW II tworzą nowoczesny kompleks biurowy połączony trzypoziomowym garażem podziemnym. Pierwszy budynek o wysokości 66 metrów został oddany do użytku w czerwcu 2018 roku. Drugi biurowiec ma 133 metry i 31 kondygnacji, z których parter i poziom +1 został zagospodarowany pod lokale handlowo-usługowe. Inwestycja dostarczyła na katowicki rynek łącznie 58 000 mkw. przestrzeni biurowej do pracy oraz 3 700 mkw. powierzchni usługowej.

W miejscu wyburzonego wcześniej budynku, będącego dawną siedzibą Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych projektu Jerzego Gottfrieda, powstały biurowce wyróżniające się prostotą formy i siłą wyrazu, które tworzą spójną całość ze Strefą Kultury.

Komentarze


 • Toyo
  Gość
  2022-02-13 21:03:12
  Pięknie się prezentuje z mojego balkonu. Pzdr z Mysłowic.

 • Dorina
  Gość
  2022-02-15 08:14:47
  Jak można było coś tak szkaradnego wystawić w reprezentacyjnym miejscu Katowic????

 • Zorg
  Gość
  2022-02-15 17:33:42
  Okropny, przytlacza całe centrum i ma brzydkie barwy.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.