Sejm przegłosował ustawę o jawności cen mieszkań. Nowe przepisy mają zwiększyć przejrzystość rynku nieruchomości
Sejm przyjął ustawę zobowiązującą deweloperów do ujawniania cen mieszkań na każdym etapie sprzedaży. Za przyjęciem ustawy głosowało 418 posłów, nikt nie był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Zgodnie z nowymi przepisami, deweloperzy będą musieli publikować ceny oferowanych mieszkań oraz wszystkie dodatkowe koszty, takie jak miejsce parkingowe czy komórka lokatorska, na swoich stronach internetowych. Informacje te muszą być aktualizowane do momentu sprzedaży ostatniego lokalu.
Za nieprzestrzeganie nowych przepisów deweloperom grożą kary finansowe. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) będzie mógł nakładać kary w wysokości do 10% rocznego obrotu finansowego sprzedawcy za poprzedni rok.
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że nowe przepisy mają na celu przywrócenie równowagi między sprzedającymi a kupującymi. "To nie jest jakaś krzywda dla deweloperów. Ta ustawa przywraca realną równowagę" – powiedziała minister.
Poseł Polski 2050 Kamil Wnuk zaznaczył, że obecnie 60–80% sprzedających mieszkania nie podaje cen na żadnym etapie sprzedaży. "Ta ustawa pozwoli to zmienić i wyrównać szanse uczciwych deweloperów z tymi, którzy spekulują na rynku" – dodał.
Teraz ustawa trafia na biurko prezydenta. Jeżeli zostanie podpisana, nowe przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach.
Nowe obowiązki dla deweloperów
Zgodnie z nowymi przepisami, deweloperzy będą musieli publikować ceny oferowanych mieszkań oraz wszystkie dodatkowe koszty, takie jak miejsce parkingowe czy komórka lokatorska, na swoich stronach internetowych. Informacje te muszą być aktualizowane do momentu sprzedaży ostatniego lokalu.
Kary za nieprzestrzeganie przepisów
Za nieprzestrzeganie nowych przepisów deweloperom grożą kary finansowe. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) będzie mógł nakładać kary w wysokości do 10% rocznego obrotu finansowego sprzedawcy za poprzedni rok.
Reakcje na ustawę
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że nowe przepisy mają na celu przywrócenie równowagi między sprzedającymi a kupującymi. "To nie jest jakaś krzywda dla deweloperów. Ta ustawa przywraca realną równowagę" – powiedziała minister.
Teraz ustawa trafia na biurko prezydenta. Jeżeli zostanie podpisana, nowe przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA