Tajwański gigant technologiczny ma pomóc przy polskim aucie elektrycznym. 4,5 mld zł z KPO
Jak informuje Business Insider Polska, spółka Electromobility Poland ma rozpocząć współpracę z tajwańskim koncernem Foxconn, która dotyczyć będzie rozwoju technologii oraz wykorzystania planowanej fabryki w Jaworznie. Finalizowane są również rozmowy dotyczące przekazania 4,5 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy.
Jak nieoficjalnie podaje Business Insider Polska, Electromobility Poland przygotowuje się do ogłoszenia współpracy z tajwańskim koncernem Foxconn. Partnerstwo ma dotyczyć rozwoju projektu samochodu elektrycznego oraz budowy zaplecza produkcyjno technologicznego w Jaworznie.
Według ustaleń serwisu nowy model współpracy zakłada wykorzystanie doświadczenia Foxconna w zakresie technologii i produkcji. Jednym z kluczowych elementów porozumienia ma być transfer know how oraz rozwój lokalnego łańcucha dostaw, zgodnie z założeniami zwiększania udziału krajowych komponentów i usług w projekcie.
Foxconn to obecnie jeden z największych producentów elektroniki na świecie. Firma współpracuje między innymi z Apple, prowadząc swoją działalność w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. W ostatnich latach koncern rozwija także sektor motoryzacyjny poprzez spółkę Foxtron Vehicle Technologies, zajmującą się produkcją pojazdów elektrycznych.
Równolegle kończą się negocjacje dotyczące przekazania około 4,5 mld zł finansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Środki mają zostać przyznane za pośrednictwem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Według nieoficjalnych informacji wymagane są już głównie formalne zgody korporacyjne.
Dla EMP oznaczałoby to nowy etap po wcześniejszych rozmowach prowadzonych z chińskimi producentami motoryzacyjnymi, w tym Geely oraz Chery. Ostatecznie koncepcja współpracy z chińskimi partnerami miała zostać porzucona między innymi z powodu wątpliwości dotyczących transferu technologii.
Spółka Electromobility Poland działa od 2016 roku i odpowiada za projekt stworzenia polskiego samochodu elektrycznego Izera. Planowana inwestycja w Jaworznie ma stać się jednym z największych przedsięwzięć przemysłowych związanych z elektromobilnością w kraju.
Jak nieoficjalnie podaje Business Insider Polska, Electromobility Poland przygotowuje się do ogłoszenia współpracy z tajwańskim koncernem Foxconn. Partnerstwo ma dotyczyć rozwoju projektu samochodu elektrycznego oraz budowy zaplecza produkcyjno technologicznego w Jaworznie.
Foxconn to obecnie jeden z największych producentów elektroniki na świecie. Firma współpracuje między innymi z Apple, prowadząc swoją działalność w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. W ostatnich latach koncern rozwija także sektor motoryzacyjny poprzez spółkę Foxtron Vehicle Technologies, zajmującą się produkcją pojazdów elektrycznych.
Dla EMP oznaczałoby to nowy etap po wcześniejszych rozmowach prowadzonych z chińskimi producentami motoryzacyjnymi, w tym Geely oraz Chery. Ostatecznie koncepcja współpracy z chińskimi partnerami miała zostać porzucona między innymi z powodu wątpliwości dotyczących transferu technologii.
Spółka Electromobility Poland działa od 2016 roku i odpowiada za projekt stworzenia polskiego samochodu elektrycznego Izera. Planowana inwestycja w Jaworznie ma stać się jednym z największych przedsięwzięć przemysłowych związanych z elektromobilnością w kraju.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA