Rusza realizacja ostatniego etapu rozbudowy Polskiej Stacji Antarktycznej. Koniec projektu po 50-ciu latach
Po 50-ciu latach rozbudowana zostanie Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego. Polska należy do elitarnego grona państw, które prowadzą całoroczne stacje naukowo-badawcze w Antarktyce.
Rozbudowana zostanie Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego, której początki sięgają lat 70. Kompleks na Antarktydzie służy naukowcom do prowadzenia badań z dziedzin m.in. ekologii, oceanografii, geologii czy klimatologii. Polska należy dwudziestu państw, które prowadzą całoroczne stacje naukowo-badawcze w Antarktyce. Planowana inwestycja w odnowę infrastruktury pozwoli na utrzymanie się w tym elitarnym gronie i statusu członka konsultatywnego Układu Antarktycznego, a wraz z nim równoważne prawo głosu w decyzjach dotyczących przyszłości kontynentu Antarktydy.
Projekt rozbudowy polskiej stacji o nowy budynek ruszył oficjalnie w listopadzie 2020 roku, kiedy po miesiącach przygotowań z Gdyni w kierunku Antarktyki wypłynął statek Dina Star.
Podpisana została właśnie umowa na realizację ostatniego etapu budowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Wykonawcą zostało konsorcjum firm Dekpol Budownictwo oraz Andrewex Construction, które ma bogate doświadczenie w tego typu realizacjach. Dekpol Budownictwo był już zaangażowany wcześniej w budowę nowej stacji w Antarktyce, w czasie trzech sezonów od 2020 do 2023 roku. Inwestorem przedsięwzięcia jest Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, realizujący inwestycję budowlaną Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Rusza realizacja ostatniego etapu rozbudowy Polskiej Stacji Antarktycznej, wiz. Demiurg
Przygotowania do rozpoczęcia budowy nowego obiektu mają rozpocząć się w tym roku. Wykonawca inwestycji ma za zadanie m.in. przygotować konstrukcję drewnianą wraz z panelami elewacyjnymi nowej stacji i jej montaż próbny w Polsce oraz odpowiednio zabezpieczyć i zapakować materiały i sprzęty, które zostaną przetransportowane przez Inwestora na teren budowy drogą morską.
Rusza realizacja ostatniego etapu rozbudowy Polskiej Stacji Antarktycznej, wiz. Demiurg
Harmonogram inwestycji zakłada, że ostatni etap budowy Polskiej Stacji Antarktycznej będzie gotowy w 2027 roku.
Zgodnie z harmonogramem inwestora, termin zakończenia projektu zaplanowano na rok 2027.
Rozbudowana zostanie Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego, której początki sięgają lat 70. Kompleks na Antarktydzie służy naukowcom do prowadzenia badań z dziedzin m.in. ekologii, oceanografii, geologii czy klimatologii. Polska należy dwudziestu państw, które prowadzą całoroczne stacje naukowo-badawcze w Antarktyce. Planowana inwestycja w odnowę infrastruktury pozwoli na utrzymanie się w tym elitarnym gronie i statusu członka konsultatywnego Układu Antarktycznego, a wraz z nim równoważne prawo głosu w decyzjach dotyczących przyszłości kontynentu Antarktydy.
Podpisana została właśnie umowa na realizację ostatniego etapu budowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Wykonawcą zostało konsorcjum firm Dekpol Budownictwo oraz Andrewex Construction, które ma bogate doświadczenie w tego typu realizacjach. Dekpol Budownictwo był już zaangażowany wcześniej w budowę nowej stacji w Antarktyce, w czasie trzech sezonów od 2020 do 2023 roku. Inwestorem przedsięwzięcia jest Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, realizujący inwestycję budowlaną Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Z radością przyjęliśmy informację, iż Dekpol Budownictwo będzie kontynuować prace przy budowie nowego budynku mieszkalnego Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Wspólnie z partnerami z Andrewex Construction, inwestorem i pozostałymi uczestnikami projektu przystępujemy do realizacji głównej części inwestycji, która trwale wpisze nasz indywidualny wkład w karty historii polskiej nauki, architektury i budownictwa. To przedsięwzięcie, które dowodzi jak duży potencjał posiadają polskie firmy w zakresie eksperckim oraz jak wiele możemy dokonać łącząc siły naszego lokalnego kapitałupowiedział: Michał Skowron, prezes zarządu Dekpol Budownictwo
Rusza realizacja ostatniego etapu rozbudowy Polskiej Stacji Antarktycznej, wiz. Demiurg
Przygotowania do rozpoczęcia budowy nowego obiektu mają rozpocząć się w tym roku. Wykonawca inwestycji ma za zadanie m.in. przygotować konstrukcję drewnianą wraz z panelami elewacyjnymi nowej stacji i jej montaż próbny w Polsce oraz odpowiednio zabezpieczyć i zapakować materiały i sprzęty, które zostaną przetransportowane przez Inwestora na teren budowy drogą morską.
Rusza realizacja ostatniego etapu rozbudowy Polskiej Stacji Antarktycznej, wiz. Demiurg
Zgodnie z harmonogramem inwestora, termin zakończenia projektu zaplanowano na rok 2027.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-24 12:10:20
Historyczna perła Łodzi ponownie zachwyca swoim wyglądem. Ikoniczna kamienica przy Piotrkowskiej
-
2026-06-24 12:00:51
Ponad 3,5 kilometra nowego torowiska powstanie w Bydgoszczy
-
2026-06-24 11:45:10
Warszawskie Włochy z kameralnym projektem mieszkaniowym. Rusza sprzedaż mieszkań
-
2026-06-24 05:48:22
Krakowski hub brytyjskiej spółki technologicznej zwiększy zatrudnienie do 500 osób
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa