Inwestycja ze 120-metrową dominantą zmieni oblicze Gdyni


2020.12.15
Autor: Urbanity.pl
Poznaliśmy pracownię, która zaprojektuje prestiżowy kompleks typu mixed-use na styku Śródmieścia Gdyni i wzgórz morenowych. Inwestorem jest Grupa Allcon.

Ogłoszone zostały wyniki międzynarodowego konkursu na koncepcję architektoniczną kompleksu wielofunkcyjnego, który stanie na terenie 2 ha przy ulicy Kieleckiej w Gdyni. Zwyciężyła pracownia Grupa 5 Architekci z Warszawy.

Nowa prestiżowa inwestycja zlokalizowana będzie przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej i zaoferuje łącznie 55 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej usług, biur i mieszkań. Dominanta mieszkaniowa będzie miała około 120 metrów wysokości.

W konkursie wzięło udział sześć renomowanych pracowni, w tym RMJM z Wielkiej Brytanii, MVRDV z Holandii, warszawskie APA Wojciechowski oraz Grupa 5 Architekci, ARUP Architekci z Katowic w konsorcjum z sopockim Roark Studio oraz gdyńskie BJK Architekci.

Inwestycja w Gdyni będzie jednym z najbardziej spektakularnych projektów w Polsce. Kompleks typu mixed-use, który zaprojektowany zostanie przez pracownię Grupa 5 Architekci stanie przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej.

Zespół białej punktowej zabudowy, dzięki zaprojektowanym w ich sąsiedztwie placom, przeniesie wypełnioną ludzką aktywnością miejską tkankę Śródmieścia na zachodnią stronę linii kolejowej. Jednocześnie nawiąże do przyrodniczego sąsiedztwa. Zlokalizowane na różnych poziomach zielone ogrody, zarówno w terenie, jak i na dachach budynków wprowadzą pomiędzy wysoką zabudowę ludzką skalę i kameralność. Kontrastująca z zielenią prosta biała architektura budynków o geometrycznych podziałach nawiąże do jednorodnej zabudowy Gdyni z okresu przedwojennego modernizmu - powiedział Roman Dziedziejko, członek zarządu oraz wspólnik Grupa 5 Architekci.

Teraz rozpoczną się prace nad szczegółami projektu w Gdyni. W ciągu dwóch lat deweloper planuje zakończyć proces projektowania i uzyskać niezbędne pozwolenia na realizację kompleksu. Inwestycja rozpocznie się od części mieszkaniowej. Inwestor zamierza też ubiegać się o liczne certyfikaty, m.in. polski „Obiekt bez Barier”, a także międzynarodowe: BREEAM przyznawany za rozwiązania ekologiczne oraz WELL Core and Shell.

Komentarze


 • ZSUEDAT
  Użytkownik
  2020-12-15 18:19:25
  Z wyższych pięter od północy widok na morze, a od południa las, SUPER.
  Zresztą Gdynia aż się prosi na wysoką nowoczesną zabudowę .

 • PISulVIP
  Gość
  2020-12-15 18:59:37
  Do wysokościowców z Rzeszowa to jeszcze daleko, i pod względem wysokości i dizajnu, ale i tak nieźle i calkiem poprawnie

 • asd
  Gość
  2020-12-15 22:53:11
  rzeszow moze zazdroscic tego tempa w gdyni ;)

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.