Stara Cukrownia w Pruszczu Gdańskim przejdzie metamorfozę


2022.03.15
Autor: Urbanity.pl
Położona na 19-hektarowej działce Stara Cukiernia w Pruszczu Gdańskim dzięki spółce NDI Development odzyska blask i zaoferuje mieszkańcom mieszkania, sklepy, kawiarnie czy przestrzeń rekreacyjną.

Zaniedbana cukrownia w Pruszczu Gdańskim to niedziałająca od kilkunastu lat fabryka, która do tej pory należała do Krajowej Spółki Cukrowej. Nowym właścicielem został deweloper z Sopotu, który w swoim portfolio ma m.in. hotele sieci Sheraton czy luksusowe apartamenty Tre Mare w Sopocie i Chlebova w Gdańsku.

Spółka NDI Development pozyskała już partnera finansowego projektu, a Kancelaria Sadkowski i Wspólnicy zapewniła kompleksową obsługę prawną finansowania transakcji.

Tereny zabytkowej Cukrowni to unikat w skali Polski, a jego początki sięgają 1881 roku. NDI Development zrewitalizuje kompleks, który zaoferuje nowe przestrzenie, w tym m.in. centrum kultury, strefę rekreacyjną, a do tego mieszkania, sklepy, butiki, kawiarnie i restauracje. W kilku etapach inwestycji powstanie ponad 1 000 nowych mieszkań o zróżnicowanych metrażach i układach. Z kolei na powierzchni prawie 37 500 mkw. znajdzie się przestrzeń pod lokale komercyjne.

W ramach inwestycji przywrócona zostanie oryginalna forma zabytkowej zabudowy wraz z odtworzeniem oryginalnej stolarki, kolorystyki oraz detalu. Część historycznej zabudowy przykryta zostanie lekką oranżerią, gdzie mieściły się będą restauracyjne ogródki z widokiem na skwer, w sąsiedztwie którego zaplanowano nowoczesne centrum kultury. Deweloper ma w planach stworzenie ponadto przestrzeni pod sklepy, przedszkola czy żłobki. Całości projektu dopełni ogólnodostępna strefa rekreacyjna, m. in. w pobliżu zielonego korytarza Doliny Raduni.

Na razie ewidencjonowany jest stan techniczny zabytkowych obiektów, trwają pomiary i powstaje wstępna koncepcja architektoniczna. Wszelkie prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Za projekt rewitalizacji Starej Cukrowni odpowiada Studio Architektoniczne Kwadrat.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.