Rusza budowa nowej elektrowni w Polsce. Pomorze zyska niskoemisyjne źródło energii
W Gdańsku ruszyła budowa jednej z najważniejszych inwestycji energetycznych na Pomorzu. Nowa elektrownia gazowo-parowa ma stać się strategicznym źródłem stabilnej, niskoemisyjnej energii i wzmocnić bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego.
Nowa elektrownia gazowo-parowa, która ukończona zostanie w 2029 roku, wykorzysta nowoczesne technologie obiegu zamkniętego oraz infrastrukturę chłodzenia opartą na wodach z oczyszczalni ścieków.
W gdańskiej dzielnicy Rudniki rozpoczęto pierwsze roboty przy budowie elektrowni gazowo-parowej CCGT. To projekt o znaczeniu krajowym, realizowany przez spółkę celową CCGT Gdańsk, należącą w całości do Energi S.A. z Grupy Orlen. Inwestycja ma dostarczać od 456 do 600 MW energii elektrycznej, co uczyni ją jednym z najważniejszych niskoemisyjnych źródeł w regionie.
Zakończenie prac planowane jest na 2029 rok, a już w 2026 r. przewidziano wykonanie fundamentów i kluczowych instalacji podziemnych. Rok później na plac budowy trafią turbiny - gazowa oraz parowa, stanowiące serce technologicznego układu elektrowni.
CCGT Gdańsk zostanie wyposażona w układ oparty na turbinie gazowej, kotle odzysknicowym HRSG, turbinie parowej oraz chłodni wentylatorowej. Dzięki zastosowaniu systemu obiegu zamkniętego woda chłodząca będzie pochodzić z oczyszczonych ścieków z Oczyszczalni Gdańsk Wschód. Takie rozwiązanie ograniczy pobór wody pitnej oraz zmniejszy wpływ inwestycji na środowisko.
Na terenie elektrowni znajdzie się m.in.: blok energetyczny z turbinami i generatorem, układ doprowadzania gazu wraz z filtrami i stacją redukcyjną, instalacje wodno-ściekowe oraz rozbudowany system chłodzenia z rurociągami, chłodnią i pompowniami.
Zanim plac budowy przekazano generalnemu wykonawcy - konsorcjum Polimex Mostostal, Siemens Energy Global oraz Siemens Energy sp. z o.o. - wykonano szereg prac przygotowawczych. Usunięto kolizje z istniejącą infrastrukturą, a także utwardzono drogę dojazdową, kładąc 650 metrów asfaltu ułatwiającego transport sprzętu i urządzeń. Powstała również tymczasowa przeprawa nad rzeką Rozwójką, która umożliwi prowadzenie prac do czasu budowy docelowego mostu zaplanowanego na początek 2026 roku.
Nowa elektrownia gazowo-parowa, która ukończona zostanie w 2029 roku, wykorzysta nowoczesne technologie obiegu zamkniętego oraz infrastrukturę chłodzenia opartą na wodach z oczyszczalni ścieków.
Zakończenie prac planowane jest na 2029 rok, a już w 2026 r. przewidziano wykonanie fundamentów i kluczowych instalacji podziemnych. Rok później na plac budowy trafią turbiny - gazowa oraz parowa, stanowiące serce technologicznego układu elektrowni.
Na terenie elektrowni znajdzie się m.in.: blok energetyczny z turbinami i generatorem, układ doprowadzania gazu wraz z filtrami i stacją redukcyjną, instalacje wodno-ściekowe oraz rozbudowany system chłodzenia z rurociągami, chłodnią i pompowniami.
Zanim plac budowy przekazano generalnemu wykonawcy - konsorcjum Polimex Mostostal, Siemens Energy Global oraz Siemens Energy sp. z o.o. - wykonano szereg prac przygotowawczych. Usunięto kolizje z istniejącą infrastrukturą, a także utwardzono drogę dojazdową, kładąc 650 metrów asfaltu ułatwiającego transport sprzętu i urządzeń. Powstała również tymczasowa przeprawa nad rzeką Rozwójką, która umożliwi prowadzenie prac do czasu budowy docelowego mostu zaplanowanego na początek 2026 roku.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA