Deweloper wybudował ogólnodostępny park w Oliwie. Miejsce nawiązuje klimatem do dawnych ogrodów Opactwa Cystersów


2022.09.28
Autor: Piotr Maślak
Prawie 5 000 metrów kwadratowych zrewitalizowanych terenów byłych ogrodów Opactwa Cystersów w gdańskiej Oliwie oddał do użytku trójmiejski deweloper Invest Komfort. Ogólnodostępny park zlokalizowany jest przy ulicy Opackiej.

Gotowy jest nowy park przy ulicy Opackiej w Oliwie, który został zrealizowany z inicjatywy trójmiejskiego dewelopera Invest Komfort. Inwestycja została wykonana według projektu, który zakładał odtworzenie w Oliwie miejsca nawiązującego klimatem do dawnych ogrodów Opactwa Cystersów. Uporządkowano i nadano nową funkcję przestrzeni o łącznej powierzchni prawie 5 000 mkw.

Cystersi, którzy pojawili się w Oliwie już w XII wieku, byli znani z perfekcji w dziedzinie uprawy ziemi. Dzięki bogatej wiedzy o roślinach i pracowitości, podnieśli rzemiosło hortologiczne do rangi sztuki, a ich ogrody i sady idealnie odzwierciedlały harmonię oraz naturalny cykl zmian przyrody. Zrealizowany przez firmę Invest Komfor kompleks jest inspirowany osiągnięciami Cystersów. Na podstawie studiów nad dokumentami i starymi rycinami, wyselekcjonowano rośliny, które przez cały rok tworzyć będą niezwykły klimat miejsca.

- Przeglądając cysterskie dzieła sztuki – koncepcje zarówno Hortus Conclusus, jak i ogrodów zabaw, okazało się, że wiele roślin można dalej z powodzeniem uprawiać na tym terenie. Posadziliśmy blisko 50 gatunków, w tym: rośliny zimozielone, trawy ozdobne i byliny, kwitnące w różnych porach roku. Do najciekawszych należą: miodunka, rodgersja, krwiściąg, sadziec. Gatunki szlachetne: hortensja, irys czy róża nawiązują do religijnej symboliki zakonników. Wielką ozdobą są też rośliny cebulowe w połaciach trawników. Łączna liczba nasadzeń w parku i na osiedlu przekracza 12 tysięcy sztuk. Florę wzbogaciły także dorosłe kasztanowce, dęby i lipy – komentuje twórczyni projektu, architektka Małgorzata Sobótka ze Studia Krajobraz.

W ramach inwestycji przewrócony został staw wodny, w kierunku którego łagodnie opadają zielone tarasy. W sąsiedztwie znajduje się deszczowy staw roślinny, który pełni ważną rolę - zbiera wodę powierzchniową i oddaje jej nadmiar do potoku. Ponadto zabezpieczone zostało koryto Potoku Oliwskiego przed wylewaniem. Park to również ścieżki spacerowe z biologicznie czynnego podłoża z ławkami oraz energooszczędne oświetlenie LED.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.