Podlaski fragment Via Carpatia gotowy. Kolejny odcinek międzynarodowej trasy od Bałtyku do Morza Czarnego oddany do użytku
Kierowcy mogą już korzystać z nowego, 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 na Podlasiu. Nowy fragment połączył węzły Bielsk Podlaski Zachód i Boćki, stając się częścią międzynarodowego korytarza Via Carpatia, który prowadzi od Bałtyku aż po Morze Egejskie i Czarne.
Nowy, 12-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 w województwie podlaskim jest już przejezdny. Firma Strabag ukończyła budowę trasy łączącej węzeł Bielsk Podlaski Zachód z węzłem Boćki. To kolejny etap realizacji strategicznego międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia, który połączy Bałtyk z południem Europy.
Nowo oddana do ruchu droga to dwujezdniowy odcinek klasy S, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i miejscem na ewentualne poszerzenie o trzeci. Trasa została w pełni dostosowana do ruchu ciężarowego o nośności do 11,5 tony na oś.
W ramach inwestycji powstały liczne obiekty inżynierskie, w tym węzeł Boćki oraz 20 mostów i wiaduktów. Zadbano również o bezpieczeństwo zwierząt, wzdłuż trasy wybudowano przepusty dla dużych i małych gatunków oraz ogrodzenia ograniczające ryzyko wtargnięcia na jezdnię. Całość uzupełniają zbiorniki retencyjne, system odprowadzania wód deszczowych, a także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów: chodniki, drogi dojazdowe i ścieżki rowerowe.
Strabag zrealizował przedsięwzięcie w systemie „projektuj i buduj”, odpowiadając zarówno za przygotowanie dokumentacji, uzyskanie decyzji środowiskowych, jak i wszystkie prace konstrukcyjne. Podczas budowy wykorzystano ponad 180 tysięcy ton mieszanek mineralno-asfaltowych.
Otwarty fragment stanowi część międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który po zakończeniu połączy północ i południe Europy od litewskiej granicy w Kuźnicy przez Białystok, Lublin i Rzeszów, aż do słowackiego Barwinka. W Polsce trasa S19 ma docelowo liczyć około 570 kilometrów.
Równocześnie Strabag prowadzi prace na sąsiednim, 16-kilometrowym odcinku między węzłami Boćki a Malewice. Ten fragment planowany jest do oddania w przyszłym roku, co przybliży realizację pełnej, podlaskiej części Via Carpatia.
Nowy, 12-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 w województwie podlaskim jest już przejezdny. Firma Strabag ukończyła budowę trasy łączącej węzeł Bielsk Podlaski Zachód z węzłem Boćki. To kolejny etap realizacji strategicznego międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia, który połączy Bałtyk z południem Europy.
W ramach inwestycji powstały liczne obiekty inżynierskie, w tym węzeł Boćki oraz 20 mostów i wiaduktów. Zadbano również o bezpieczeństwo zwierząt, wzdłuż trasy wybudowano przepusty dla dużych i małych gatunków oraz ogrodzenia ograniczające ryzyko wtargnięcia na jezdnię. Całość uzupełniają zbiorniki retencyjne, system odprowadzania wód deszczowych, a także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów: chodniki, drogi dojazdowe i ścieżki rowerowe.
Otwarty fragment stanowi część międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który po zakończeniu połączy północ i południe Europy od litewskiej granicy w Kuźnicy przez Białystok, Lublin i Rzeszów, aż do słowackiego Barwinka. W Polsce trasa S19 ma docelowo liczyć około 570 kilometrów.
Równocześnie Strabag prowadzi prace na sąsiednim, 16-kilometrowym odcinku między węzłami Boćki a Malewice. Ten fragment planowany jest do oddania w przyszłym roku, co przybliży realizację pełnej, podlaskiej części Via Carpatia.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA