Warszawa z półmiliardową nadwyżką budżetową! Jak udało się uniknąć deficytu?


2023.03.07
Autor: Piotr Maślak/Wyborcza.pl
Warszawski samorząd w roku 2022 zaskoczył wszystkich, zamknął bowiem rok półmiliardową nadwyżką zamiast planowanego deficytu w wysokości 2,2 mld zł. - donosi "Wyborcza". Wpływ na to miały inwestycje, wcześniejsze rozliczenia dotacji unijnych, a także „rekompensata" za "Polski ład".

Dochody miasta okazały się aż o dwa i pół miliarda wyższe niż zakładano, co pozwoliło na uniknięcie deficytu. W planach początkowych konieczne było zaciągnięcie kredytów na sumę ponad 2,2 mld zł, co miało doprowadzić do wzrostu zadłużenia miasta z 5,8 mld zł do prawie 6,8 mld zł. W trakcie roku budżet kilkakrotnie podlegał nowelizacji, w wyniku czego dochody zostały nieznacznie zwiększone, a wydatki mocniej. W efekcie jesienią 2022 roku deficyt wzrósł do blisko 2,9 mld zł, co pozwoliło na większe wydatki na inwestycje niż pierwotnie zakładano, a mianowicie blisko 3,4 mld zł.

Stołeczny ratusz publikuje co kwartał sprawozdanie z wykonania budżetu, z którego już jesienią 2022 roku można było wywnioskować, że sytuacja finansowa miasta jest znacznie lepsza, niż pierwotnie zakładano. Kilka dni temu podsumowano wyniki budżetowe za cały rok 2022, które okazały się zaskakujące. Dochody, początkowo szacowane na 19,1 mld zł, a następnie na nieco ponad 20 mld zł, ostatecznie wyniosły 21,6 mld zł. Z kolei wydatki, ustalone na poziomie 21,4 mld zł, a następnie podniesione do 22,9 mld zł, zamknęły się kwotą nieco ponad 21,1 mld zł. - podaje "Wyborcza".

Najprostszym wytłumaczeniem niższych wydatków jest to, że miasto nie zawsze udaje się zrealizować wszystkie zaplanowane inwestycje. Czasami przetarg trzeba powtórzyć, a czasami projektowanie lub budowa trwają dłużej niż zakładano. Mimo to miasto zrealizowało pierwotne plany na poziomie około 80% i osiągnęło jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach.

Warto zaznaczyć, że ceny wielu usług wzrosły z powodu inflacji, co spowodowało, że miasto mogło spokojnie wydać na warszawiaków więcej pieniędzy. Jednakże wyniki finansowe pokazały, że nie było to konieczne, a zadłużenie miasta nie wzrosło w ciągu roku 2022 o miliard, jak zakładano, lecz spadło o pół miliarda, do niespełna 5,3 mld zł.

Co miało jeszcze wpływ na tak dobry wynik? Rząd przelał „rekompensatę" za "Polski ład" należną za 2023 r. pod koniec 2022 r. zamiast w styczniu 2023 r, wcześniejsze rozliczenie dotacji unijnych (136 mln zł wpłynęło na konto miasta w 2022 r. zamiast w 2023), a także „rekompensata" za "Polski ład" należna za 2023 r. została przelana pod koniec 2022 r. zamiast w styczniu 2023 r.

Nadwyżka budżetowa zostanie przeznaczona na zadania, które ucierpiały z powodu cięć wynikających z "Polskiego ładu".

Komentarze


 • ba
  Gość
  2023-03-07 15:25:55
  Żałosny zakłamany artykuł.Spytajcie się Warszawiaków czy w Wawie jest dobrze ?!

 • warszawiak
  Gość
  2023-03-07 15:36:31
  ^ Tak, jest dobrze. Mogło być lepiej, ale ogólnopolska koniunktura nie sprzyja.

 • ja
  Gość
  2023-03-07 17:28:41
  ^ Oczywiście, że jest dobrze, komfort życia w porównaniu ze znaczną większością kraju i regionem jest odczuwalnie wyższy (nie licząc Niemiec), pieniądze też. Zapotrzebowanie na dobrze wyedukowanego pracownika jest bardzo duże.
  Jedynie sytuacja na rynku mieszkaniowym i przejezdność ulic zostawiają wiele do życzenia.
  Mam nadzieje, że odpowiedziałem na pytanie ;)

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.