Warszawa oficjalnie przejmuje "Szpiegowo". Szykuje się inwestycja za 100 mln zł
Zakończyła się wieloletnia batalia dotycząca nieruchomości przy ulicy Jana III Sobieskiego 100, którą bezprawnie okupowała Federacja Rosyjska. Tzw. Szpiegowo to smutny pomnik przeszłości, który przejdzie modernizację i służyć będzie warszawiankom i warszawiakom.
"Szpiegowo" to potoczna nazwa kompleksu budynków mieszkalnych zlokalizowanych w Warszawie przy ulicy Jana III Sobieskiego 100. Został on wybudowany w latach 1977–1980 dla pracowników biur radcy handlowego i ambasady Związku Radzieckiego. Projekt budynku, inspirowany modernizmem i rosyjską awangardą, został opracowany przez architektów Piotra Sembrata i Janusza Nowaka, a za konstrukcję odpowiadał Andrzej Krawczyk.
Charakterystyczna bryła budynku, z centralnym prześwitem, była otoczona ogrodzeniem z drutem kolczastym, co miało zapewnić prywatność mieszkańcom. Na terenie kompleksu znajdowały się udogodnienia takie jak sala kinowa, świetlica dla dzieci, sauna czy biblioteka, co czyniło go samowystarczalnym osiedlem.
Podpisane zostało porozumienie pomiędzy prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim a wojewodą mazowieckim Mariuszem Frankowskim, dotyczące ostatecznego przejęcia przez miasto nieruchomości. Wiadomo, że obiekt przejdzie modernizację, w wyniku której powstaną m.in. mieszkania służbowe dla pracowników ważnych z perspektywy interesu publicznego.
Zabudowa przy ulicy Jana III Sobieskiego 100 przeszła do miasta w formie darowizny, natomiast m.st. Warszawy przekazało ze swoich zasobów 40 lokali mieszkalnych policji.
Przypomnijmy, że dopiero w kwietniu 2022 roku, po wieloletnich bataliach z Federacją Rosyjską, Warszawa odzyskała "Szpiegowo". Rafał Trzaskowski zapowiedział, że miasto jest już gotowe do rozpoczęcia inwestycji, której łączny koszt to 100 mln zł. Warszawa ma aktywnie zabiegać o środki z Funduszu Dopłat BGK, aby zrealizować ten strategiczny projekt..
W ramach planowanej inwestycji mają zostać odtworzone m.in. wszystkie instalacje, wykonanie przyłączy wszystkich mediów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Budynek przejdzie termomodernizację. Dla tego miejsca uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwala na budowę drugiego budynku o charakterze mieszkalnym, który maksymalnie może mieć sześć kondygnacji. Nowy obiekt wybudowany ma zostać w miejscu obecnych zabudowań pomocniczych, w tym dawnego klubu oficerskiego.
Maksymalna całkowita powierzchnia użytkowa będzie mogła wynosić do 4 100 mkw., na której znajdzie się 70 mieszkań i część usługowa oraz jednopoziomowa podziemna hala garażowa na 67 miejsc parkingowych.
Historia Szpiegowa
"Szpiegowo" to potoczna nazwa kompleksu budynków mieszkalnych zlokalizowanych w Warszawie przy ulicy Jana III Sobieskiego 100. Został on wybudowany w latach 1977–1980 dla pracowników biur radcy handlowego i ambasady Związku Radzieckiego. Projekt budynku, inspirowany modernizmem i rosyjską awangardą, został opracowany przez architektów Piotra Sembrata i Janusza Nowaka, a za konstrukcję odpowiadał Andrzej Krawczyk.
Miasto przejmuje kontrolę i zapowiada modernizację
Podpisane zostało porozumienie pomiędzy prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim a wojewodą mazowieckim Mariuszem Frankowskim, dotyczące ostatecznego przejęcia przez miasto nieruchomości. Wiadomo, że obiekt przejdzie modernizację, w wyniku której powstaną m.in. mieszkania służbowe dla pracowników ważnych z perspektywy interesu publicznego.
Bardzo się z tego cieszę, że zamiast zbrodniczemu reżimowi, ten budynek wreszcie będzie mógł służyć warszawiakom i warszawiakom, bo jest to w pewnym sensie symbol. Jeszcze raz duże podziękowania dla pana wojewody i dla rządu, który w końcu zdecydował się przekazać ten budynek miastu i dla wszystkich tych, którzy przez te miesiące pracowali nad tym, żeby metr po metrze przejrzeć nieruchomość, zrobić dokładne analizy i dokumentacjępowiedział: Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
Przypomnijmy, że dopiero w kwietniu 2022 roku, po wieloletnich bataliach z Federacją Rosyjską, Warszawa odzyskała "Szpiegowo". Rafał Trzaskowski zapowiedział, że miasto jest już gotowe do rozpoczęcia inwestycji, której łączny koszt to 100 mln zł. Warszawa ma aktywnie zabiegać o środki z Funduszu Dopłat BGK, aby zrealizować ten strategiczny projekt..
Nowy budynek nawiązujący architektonicznie do Szpiegowa?
W ramach planowanej inwestycji mają zostać odtworzone m.in. wszystkie instalacje, wykonanie przyłączy wszystkich mediów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Budynek przejdzie termomodernizację. Dla tego miejsca uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwala na budowę drugiego budynku o charakterze mieszkalnym, który maksymalnie może mieć sześć kondygnacji. Nowy obiekt wybudowany ma zostać w miejscu obecnych zabudowań pomocniczych, w tym dawnego klubu oficerskiego.
Maksymalna całkowita powierzchnia użytkowa będzie mogła wynosić do 4 100 mkw., na której znajdzie się 70 mieszkań i część usługowa oraz jednopoziomowa podziemna hala garażowa na 67 miejsc parkingowych.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-24 05:48:22
Krakowski hub brytyjskiej spółki technologicznej zwiększy zatrudnienie do 500 osób
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi