Powstaje "zielony tunel" w centrum Warszawy. Ruszyły intensywne nasadzenia
Marszałkowska zmienia się z dnia na dzień - wzdłuż zielonego torowiska przybywa kolejnych drzew, które w przyszłości stworzą jeden z najbardziej efektownych zielonych korytarzy w centrum Warszawy.
Wzdłuż torowiska na ulicy Marszałkowskiej ruszyły intensywne prace związane z nasadzeniami drzew. Jeszcze wczoraj liczba posadzonych roślin wynosiła osiem, a dziś jest ich już blisko trzydzieści. Tym samym kończy się tworzenie pierwszego szpaleru na odcinku pomiędzy ulicami Królewską a Świętokrzyską.
Prace prowadzone są głównie nocą, co pozwala nie zakłócać kursowania tramwajów. Postęp jest szybki, bo każdej nocy pojawia się kilkadziesiąt nowych drzew, co przy sprzyjającej pogodzie zapewni zakończenie robót jeszcze przed okresem świątecznym.
Jednym z kluczowych elementów projektu jest zwiększenie pierwotnego zakresu prac. Wstępnie planowano posadzenie 101 wiązów, jednak projektantom udało się wygospodarować miejsce dla kolejnych czternastu drzew. Ostatecznie między torami znajdzie się ich 115, co czyni to przedsięwzięcie największym aktualnie realizowanym zielonym projektem w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.
Na Marszałkowskiej posadzone zostaną wiązy Fiorente, które w dorosłej formie mogą osiągać wysokość do 25 metrów. Ich rozłożyste korony zapewnią cień zarówno torowisku, jak i jezdni, tworząc naturalny zielony tunel. Drzewa zostaną uzupełnione nasadzeniami irgi błyszczącej oraz bylin w stonowanych barwach, co ma wzmocnić efekt zielonego pasa ciągnącego się przez środek ulicy.
Dodatkowo w najbliższym czasie planowane jest posadzenie 44 lip srebrzystych na wspomnianym odcinku, które uzupełnią istniejące rzędy drzew. To gatunek rekomendowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i dobrze dostosowany do miejskich warunków.
Po uwzględnieniu wszystkich roślin pojawiających się przy torowisku, a także drzew sadzonych w rejonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ronda Dmowskiego i placu Centralnego, cały odcinek Marszałkowskiej zyska około 500 nowych nasadzeń.
Wzdłuż torowiska na ulicy Marszałkowskiej ruszyły intensywne prace związane z nasadzeniami drzew. Jeszcze wczoraj liczba posadzonych roślin wynosiła osiem, a dziś jest ich już blisko trzydzieści. Tym samym kończy się tworzenie pierwszego szpaleru na odcinku pomiędzy ulicami Królewską a Świętokrzyską.
Jednym z kluczowych elementów projektu jest zwiększenie pierwotnego zakresu prac. Wstępnie planowano posadzenie 101 wiązów, jednak projektantom udało się wygospodarować miejsce dla kolejnych czternastu drzew. Ostatecznie między torami znajdzie się ich 115, co czyni to przedsięwzięcie największym aktualnie realizowanym zielonym projektem w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.
Dodatkowo w najbliższym czasie planowane jest posadzenie 44 lip srebrzystych na wspomnianym odcinku, które uzupełnią istniejące rzędy drzew. To gatunek rekomendowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i dobrze dostosowany do miejskich warunków.
Po uwzględnieniu wszystkich roślin pojawiających się przy torowisku, a także drzew sadzonych w rejonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ronda Dmowskiego i placu Centralnego, cały odcinek Marszałkowskiej zyska około 500 nowych nasadzeń.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA