Otwarcie pierwszego w stolicy parku z bezpośrednim dostępem do Wisły. Jest największy na Białołęce
Po latach przemysłowej przeszłości tereny nad Kanałem Żerańskim zyskały zupełnie nowe oblicze. Od soboty warszawiacy będą mogli korzystać z 13-hektarowego Parku Żerańskiego - pierwszego w stolicy parku z bezpośrednim dostępem do Wisły, łączącego naturę, rekreację i edukację przyrodniczą.
Warszawiacy zyskali nową przestrzeń do wypoczynku - Park Żerański, pierwszy w stolicy park z bezpośrednim dostępem do linii brzegowej Wisły, od jutra po południu będzie dostępny dla odwiedzających. Na terenie dawnego, poprzemysłowego obszaru o powierzchni 13 hektarów powstała przestrzeń rekreacyjna z alejkami spacerowymi, pomostami, ścieżkami rowerowymi i parkiem linowym.
Nowy park powstał na zachodnim brzegu Kanału Żerańskiego, pomiędzy ulicami Modlińską a Płochocińską. Obszar, który przez lata był zdegradowany, został zrewitalizowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i przekształcony w wielofunkcyjny teren wypoczynkowy. W ramach inwestycji posadzono około 500 drzew rodzimych gatunków, a także ponad 36 tysięcy bylin. Pojawiły się również łąki i murawy na obszarze ponad 44 000 metrów kwadratowych. Jest to największy park w tej dzielnicy.
Park został zaprojektowany tak, by w naturalny sposób współgrał z istniejącym krajobrazem. W północnej części pozostawiono fragmenty naturalnych rumowisk, które stanowią schronienie dla płazów, małych ssaków i ptaków. Park Żerański to również nowa przestrzeń dla miłośników aktywności nad wodą. W Kanale Żerańskim funkcjonują kluby sportowe, które prowadzą treningi przez cały rok.
To nie koniec zmian w tej części Warszawy. W 2026 roku planowane jest uruchomienie pawilonu z zapleczem gastronomicznym i sanitarnym, a także wodnego placu zabaw - inwestycje te powstaną w ramach budżetu obywatelskiego.
Oficjalne otwarcie parku odbędzie się 25 października o godzinie 12:00, podczas pikniku łączącego atrakcje na lądzie i wodzie.
Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Inmel, a projekt przestrzeni przygotowały biura TopoScape i Archigrest.
Warszawiacy zyskali nową przestrzeń do wypoczynku - Park Żerański, pierwszy w stolicy park z bezpośrednim dostępem do linii brzegowej Wisły, od jutra po południu będzie dostępny dla odwiedzających. Na terenie dawnego, poprzemysłowego obszaru o powierzchni 13 hektarów powstała przestrzeń rekreacyjna z alejkami spacerowymi, pomostami, ścieżkami rowerowymi i parkiem linowym.
Park został zaprojektowany tak, by w naturalny sposób współgrał z istniejącym krajobrazem. W północnej części pozostawiono fragmenty naturalnych rumowisk, które stanowią schronienie dla płazów, małych ssaków i ptaków. Park Żerański to również nowa przestrzeń dla miłośników aktywności nad wodą. W Kanale Żerańskim funkcjonują kluby sportowe, które prowadzą treningi przez cały rok.
Oficjalne otwarcie parku odbędzie się 25 października o godzinie 12:00, podczas pikniku łączącego atrakcje na lądzie i wodzie.
Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Inmel, a projekt przestrzeni przygotowały biura TopoScape i Archigrest.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA