Kolejny etap modernizacji Marszałkowskiej w Warszawie. Jest wykonawca odcinka między ul. Królewską a pl. Bankowym


2023.03.30
Autor: Piotr Maślak
Zmiana układu jezdni, remont chodników, uporządkowanie parkowania, budowa drogi rowerowej oraz posadzenie nowych drzew - tak wyglądał będzie odcinek między ul. Królewską a pl. Bankowym w ramach modernizacji ul. Marszałkowskiej w centrum Warszawy. Miasto rozstrzygnęło właśnie przetarg na wykonawcę inwestycji.

Centrum Warszawy wygodne, dostępne i zielone


Modernizacja ul Marszałkowskiej wpisuje się w projekt znany jako Nowe Centrum Warszawy, zapoczątkowany przez prezydenta m.st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Celem projektu jest przekształcenie ścisłego centrum stolicy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną. Pierwsze efekty widać już w al. Jana Pawła II, gdzie centralny odcinek zyskał dzięki przebudowie w 2020 roku, całkowicie nowy wygląd. Kolejne zmiany widoczne są przy rondzie Dmowskiego, gdzie poprawiona została estetyka i funkcjonalność. Teraz przyszedł czas na metamorfozę Marszałkowskiej.

Odcinek Królewska-Bankowa z wykonawcą


Rozstrzygnięty został przetarg na wykonawcę modernizacji odcinka między ul. Królewską a pl. Bankowym – wraz ze zmianami na samym placu. W ramach inwestycji o wartości ponad 8 mln zł, zmianie ulegnie układ jezdni, wyremontowane zostaną chodniki, uporządkowane parkowanie, powstaną drogi rowerowe i posadzone zostaną 63 drzewa. Remont potrwa do końca 2023 roku.

Już w przyszłym roku rowerzyści będą mogli komfortowo przejechać od pl. Bankowego do Królewskiej, kierowcy skorzystają z uporządkowanych miejsc parkingowych, a piesi z wyremontowanych chodników. Zwieńczeniem zmian będzie oczywiście zieleń
powiedział: prezydent Trzaskowski

W przetargu udział wzięło osiem podmiotów, a ceny wahały się w przedziale od ponad 8,2 mln do prawie 12,7 mln zł. Najkorzystniejsza oferta napłynęła od firmy Balzola, która wyceniła swoje prace na 8 232 480,55 zł. Wykonawca po podpisaniu umowy ma 240 dni na realizację zadania.

Marszałkowska zmieni swoje oblicze


Wzdłuż ulicy Marszałkowskiej widać już pierwsze zmiany. Po zachodniej stronie, przy placu Defilad, powstała ścieżka rowerowa, chodnik został wyremontowany, a na szerokiej jezdni wyznaczono miejsca parkingowe. Do tego pojawiło się więcej zieleni – 34 lipy srebrzyste „Varsaviensis”, liczne krzewy i byliny. Niedawno przebudowany został też sam wlot ulicy Marszałkowskiej na plac Bankowy. Przesunięto, skrócono i zainstalowano sygnalizację na przejściu dla pieszych, które było jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w centrum miasta.

Kolejnym krokiem będzie przebudowa odcinka ulicy Marszałkowskiej między ulicą Królewską a placem Bankowym, a także od placu Konstytucji do ulicy Nowogrodzkiej. Planowane są drogi rowerowe, wygodne chodniki i szpalery drzew. Pierwszy etap to fragment od ulicy Królewskiej przez plac Bankowy, aż do alei Solidarności. Wykonawca, który zostanie wybrany, przebuduje zachodnią stronę ulicy Marszałkowskiej, wybuduje drogę dla rowerów między budynkami a parkingiem na placu Bankowym, a następnie wzdłuż ulicy Marszałkowskiej poprowadzi ją obok chodnika. Chodnik zostanie wyremontowany, a przestrzeń na szerszy chodnik uzyskana dzięki przeniesieniu parkowania na jeden z pasów szerokiej jezdni. Na placu Bankowym zostanie uporządkowane parkowanie. W centralnej części powstanie 55 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. 24 miejsca będą skośne, aby ułatwić zatrzymywanie samochodów. Natomiast zatoka parkingowa na ulicy Elektoralnej, mieszcząca 3 pojazdy, zostanie zlikwidowana, a przestrzeń po niej stanie się częścią chodnika.

Wlot placu Żelaznej Bramy na przedłużeniu ulicy Ptasiej zostanie również zmieniony. Zebra zostanie skrócona i wyniesiona, a obok niej powstanie przejazd rowerowy jako integralna część drogi dla rowerów. Kierowcy będą mogli parkować na jezdni, co poprawi sytuację na placu Żelaznej Bramy.

Przy wlocie ulicy Przechodniej pojawi się 10-metrowa strefa wyłączona z ruchu po obu stronach jezdni, przed przejściem dla pieszych. Dzięki temu piesi będą lepiej widoczni dla kierowców.

Całe przedsięwzięcie dopełni zieleń.

Komentarze


  • Warszawiak
    Gość
    2023-03-31 08:14:36
    A czy w końcu rowerzyści zaczną jeździć ścieżkami rowerowymi, a nie jezdniami. Niestety nagminnie rowerzyści mimo równoległej ścieżki (lub nawet dwóch, po obu stronach ulicy) jadą jezdnią. Jak się im zwroci uwagę, że jest ścieżka zazwyczaj słyszy się wiązankę niecenzuralnych słów.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.