Centrum Warszawy wychodzi z podziemi. Ogromne zmiany przy rondzie Dmowskiego

2022.05.16

Nowe przejścia dla pieszych, wydłużone i poszerzone przystanki tramwajowe, trzy przejazdy rowerowe, a także 56 posadzonych drzew - tak w skrócie wygląda centrum Warszawy wokół przebudowanego ronda Dmowskiego.

Przez kilkadziesiąt lat mieszkańcy Warszawy nie mogli przekroczyć dwóch głównych ulic miasta w poziomie chodnika w ścisłym centrum. Nowe przejścia pojawiły się między Dworcem Centralnym a ul. Kruczą i między ulicami Świętokrzyską a Żurawią. Zmiany to pierwszy etap transformacji zbiegu ulic Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

Najważniejszym zadaniem przebudowy ronda Dmowskiego i jego okolic było wyznaczenie czterech naziemnych przejść dla pieszych i trzech przejazdów rowerowych wokół niego. Dotychczas aby pokonać pieszo tę część Warszawy trzeba było używać przejść podziemnych. To już przeszłość i po kilkudziesięciu latach, przechodząc przez centrum Warszawy nie trzeba schodzić do podziemi.

Powstały cztery nowe przejścia dla pieszych. Każde z przejść wokół ronda poprowadzi na wydłużony i poszerzony przystanek tramwajowy. Naziemne przejścia przez Marszałkowską mieszczą się na wysokości ulic Widok i Nowogrodzkiej, a przez Aleje Jerozolimskie na wysokości Parkingowej i Poznańskiej. Przy obu zebrach powstały przejazdy rowerowe. Zlikwidowano tym samym największy warszawski „teleport rowerowy”.

Nie zmieniła się liczba pasów dla kierowców. W ramach inwestycji wymieniono asfalt we wlotach ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Zniknęły ubytki i koleiny w dojazdach do ronda.

Zmiany ronda Dmowskiego to także więcej zieleni. Posadzono ponad 20 tys. roślin, 56 drzew, kilkanaście gatunków krzewów, bylin i innych roślin. Łączna powierzchnia nasadzonej zieleni to 6 600 mkw. Tym samym 2/3 hektara betonu i asfaltu zmieniło się w zieloną, biologicznie czynną powierzchnię.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.