185-metrowy wieżowiec czy futurystyczna szklana piramida - inwestycje, które miały zastąpić kino Relax. Jest przetarg


2022.09.28
Autor: Piotr Maślak
Dawne kino Relax w centrum Warszawy będzie miało nowego właściciela. Budynek przy Złotej ponownie został wystawiony na sprzedaż. Jeszcze w 2006 roku był pomysł wyburzenia kina i postawienie w jego miejsce 185-metrowego wieżowca. Przypominamy historię tego niegdyś najpopularniejszego miejsca w stolicy.

Historia własności dawnego kina Relax w Śródmieściu sięga 2006 roku, kiedy to spółka Max-Film sprzedała go sieci delikatesów Alma Market. Nowy właściciel miał w planach najpierw rozbiórkę obiektu i budowę w jego miejsce 185-metrowego wieżowca (pisaliśmy o tym w artykule z 2008 roku), jednak kiedy miasto się na to nie zgodziło, Alma zaprezentowała projekt 8-kondygnacyjnej szklanej piramidy z flagowym sklepem sieci delikatesów i biurami. Do realizacji inwestycji, pomimo zgody miasta, nigdy nie doszło, ponieważ spółka zbankrutowała.

2016 rok to kolejna ważna data w historii kina. Spółka Relax Centrum, założona przez przedsiębiorców z branży nieruchomości, odkupiła nieruchomość i zamierzała wybudować 10-piętrowy apartamentowiec. Plany te pokrzyżował wpis budynku Relaksu do gminnej ewidencji zabytków, a następnie do rejestru zabytków. Spółka ogłosiła upadłość.

Przetarg na nowego właściciela odbył się w 2021 roku. Wygrała go firma Atrium Tower, która zaoferowała około 16 mln zł. Do transakcji jednak nie doszło, ponieważ inni uczestnicy przetargu złożyli zażalenia i sąd wyższej instancji przyznał im rację. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w połowie października ponownie zorganizuje przetarg. Cena wyjściowa to 7 mln 68 tys. zł netto.

Obecnie budynek dawnego kina Relax jest wynajmowany przez spółkę Scena Relax, która przeprowadziła w nim wiele prac modernizacyjnych i latem 2020 roku wznowiła jego pierwotną działalność.

Dawne kino Relax to w przeszłości najnowocześniejsze i najpopularniejsze tego typu miejsce w Warszawie, które zaprojektowane zostało przez architekta Zbigniewa Wacławka. Premierę miało w 1970 roku. Po raz pierwszy w Polsce pokazano w nim "Gwiezdne wojny", "Matriksa" i "Pianistę".

Komentarze


 • Nazir
  Gość
  2022-09-29 10:32:20
  Nie wiem po co ten syf dalej homikuja w Warszawie a w tym miejscu powinien powstać budynek z mieszkaniami na wynajem a nie remiza betonowa w centrum miasta bo to nie jest żaden zabytek tylko kolejna zabudowa z PRL-u

 • anonim
  Gość
  2022-09-29 13:54:22
  Kogoś h... opasało że względnie nowy budynek zrobili zabytkiem bo gwiezdne wojny i pianiste puszczali. Argumenty brzmią jak żart.

 • Mam pomysl
  Gość
  2022-10-02 10:41:45
  Tam w srodku poowinien powstac sklep typu Reserved lub Primark.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.