Rewolucja komunikacyjna w Zakopanem

2018.09.20

Wyremontowany zostanie budynek dworca PKP w Zakopanem, a w Kuźnicach centrum przesiadkowe przy dolnej stacji kolejowej na Kasprowy Wierch. Wartość inwestycji to 52 miliony złotych.

Centrum Komunikacyjne w Zakopanem skupi różne formy środku transportu - kolej, autobusy miejskie, busy, taksówki, autobusy dalekobieżne, parking typu P&R, rowery, w tym elektryczne. Dodatkowo powstanie także trzypoziomowy parking samochodowy typu Park and Ride, na którym kierowcy będą mogli zostawić auto i przesiąść się do pociągu.

Ruch wokół nowego dworca usprawniony zostanie poprzez przebudowę ulic. Dworzec autobusowy dla komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej będzie zlokalizowany wzdłuż dworca kolejowego i budynku dawnej przychodni. Natomiast dworzec autokarowy dla pojazdów dalekobieżnych pasażerowie znajdą na północ od dworca.

Zniszczone już budynku zakopiańskiego dworca PKP zostaną wyremontowane i przebudowane. Zabytkowy budynek dworca kolejowego zostanie odnowiony i przekształcony w wielofunkcyjny obiekt.

W Kuźnicach natomiast będzie można skorzystać z kolejki linowej na Kasprowy Wierch, rowerów elektrycznych, wyjść pieszo na szlak, dojechać autobusem miejskim, busem, dorożką lub zjechać na nartach. Przystanki zaplanowano na poziomie -1, gdzie będzie można również kupić bilety i sprawdzić rzeczywisty rozkład jazdy autobusów.

Prace ruszyć mają w przyszłym roku i potrwają do 2021 roku, a ich koszt wyniesie 52 miliony złotych, z czego aż 33 miliony udało się Zakopanemu pozyskać z Funduszy Europejskich. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Urba Architects.


Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.