Dworzec z 1877 roku odzyska swój dawny blask. Rusza inwestycja w Trawnikach


2023.01.23
Autor: Piotr Maślak
Zabytkowy dworzec kolejowy w Trawnikach w województwie lubelskim idzie do przebudowy. Wykonawca inwestycji przejął już plac budowy. Dworzec za niespełna 10 mln zł odzyska swój dawny blask, a podróżni nowoczesny standard obsługi.

Rozpoczyna się przebudowa dworca kolejowego w Trawnikach na terenie województwa lubelskiego. Inwestycja realizowana jest w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dofinansowana ze środków unijnych. Inwestorem jest PKP S.A., a generalnym wykonawcą firma Heli Factor sp. z o. o. Z przebudowanego dworca podróżni skorzystają latem 2024 roku.

Głównym zadaniem inwestycji jest przywrócenie obiektowi z 1877 roku dawnego blasku wraz z dostosowaniem go do współczesnych standardów obsługi podróżnych. Dworzec kolejowy w Trawnikach znajduje się w powiecie świdnickim przy linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia – Dorohusk. Budynek zyska dawny, historyczny zarys elewacji z odtworzeniem gzymsów i elementów dekoracyjnych. Pojawi się nowa stolarka okienna i drzwiowa. Elewacja północna dworca zyska odwzorowane z historycznego wejście główne oraz dwa symetryczne wejścia: do zaplecza kas oraz do lokalu komercyjnego. Przywrócone zostanie ponadto historyczne wyjście na perony, które znajdowało się od strony południowej. Całość metamorfozy podkreśli nowa iluminacja.

Zmieni się także wnętrze dworca, gdzie parter pełnił będzie funkcję poczekalni z miejscem na gabloty z rozkładami jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowym system informacji głosowej. Pojawią się pomieszczenia kas biletowych i toalety. W parterze dworca mieściły się będą dwa lokale usługowo-handlowe oraz pomieszczenia przeznaczone dla spółek kolejowych. Przestrzeń pod wynajem przewidziano także na pierwszym piętrze budynku dworca.

Zmodernizowany dworzec w Trawnikach będzie proekologiczny i dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Bezpieczeństwo w budynku i jego najbliższym otoczeniu zapewnią nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Duże zmiany widoczne będą także wokół dworca. We wschodniej części działki zaprojektowana jest zadaszona wiata rowerowa. Wyburzone zostaną rampy i schody, a teren zostanie wyrównany.

Na czas przebudowy dworca postawiony zostanie tymczasowy obiekt, który będzie obsługiwał podróżnych. Koszt inwestycji to 7,9 mln zł brutto. Za projekt przebudowy odpowiada pracownia Paka Architekci sp. z o. o.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.