Tarcza "Faustyna" doszła do przystanku Łódź Koziny


2023.01.26
Autor: Piotr Maślak
W środę, 25 stycznia doszło do ważnego momentu na budowie tunelu średnicowego w Łodzi. Jedna z tarcz, która drąży tunel przebiła się przez ścianę nowego przystanku Łódź Koziny.

Trwa drążenie tuneli pod Łodzią w ramach budowy "łódzkiego metra". Budowa tunelu średnicowego jest aktualnie największą inwestycją kolejową w Polsce. Jedna z tarcz właśnie przebiła się przez ścianę powstającego przystanku Łódź Koziny.

Dwie maszyny TBM, mniejsza - Faustyna, która drąży tunele jednotorowe i Katarzyna - tunele dwutorowe, wykonują tunel średnicowy pod Łodzią. Mniejsza doszła właśnie do przstanku Łódź Koziny i w najbliższym czasie pokona około 300 metrów na poziomie - 2 i pod aleją Włókniarzy skieruje się w stronę stacji Łódź Żabieniec.

Na ponad kilometrowym odcinku, od komory przy ul. Stolarskiej przez przystanek Łódź Koziny do komory przy ul. Skarpowej, budowany jest drugi z czterech jednotorowych tuneli o średnicy 8,5 metra. To połączenie dwutorowego tunelu w kierunku Łodzi Fabrycznej ze stacją Łódź Żabieniec.

Tarcza Katarzyna przechodzi obecnie przystanek Łódź Polesie i przygotowuje się do najtrudniejszego etapu inwestycji, czyli drążenie pod budynkami o awaryjnym i złym stanie technicznym. Trwają prace zabezpieczające.

Wykonawca buduje ponadto podziemną komorę w rejonie ul. Legionów i ul. Mielczarskiego. Jest to tzw. blok postojowo-serwisowy dla TBM.

Komentarze


  • Byrt
    Gość
    2023-01-27 19:35:03
    Miło by było, gdyby redakcja pisząc raz na jakiś czas o tej inwestycji, postarała się o naniesienie na mapę miasta wydrążonego tunelu, oraz całej planowanej trasy jako autorska grafika. Operowanie nazwami i ulicami dla ludzi spoza Łodzi jest po prostu kolejnym suchym artykułem.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.