Kryzys blokuje budowę łódzkich biurowców

2009.04.27

"Dziennik Łódzki": University Business Park ma być największym łódzkim biurowcem. Deweloper, znana firma Glob Trade Center, wciąż informuje na stronie internetowej, że biurowiec zostanie oddany w 2010 roku. W Łodzi coraz głośniej mówi się jednak, że za kilka tygodni budowa zostanie wstrzymana na rok.

Przedstawiciele GTC zarzekają się, że firma nie wstrzymuje prac, ale tylko dostosowuje je do tempa wynajmu. Deweloper obiecuje, że w ciągu 2 miesięcy dokończy stan surowy budynku, co zaś do daty całkowitego zakończenia inwestycji nie podjęto decyzji. Do dziś nie podpisano żadnej umowy najmu.

Przy al. Piłsudskiego, na początku roku została wstrzymana budowa wielkiego biurowca Aurus. Choć i w tym przypadku deweloper - znana kielecka spółka Echo - zarzeka się, że "wstrzymanie" to złe określenie. - Wolałbym mówić "zmiana harmonogramu realizacji" - zaznacza Wojciech Gepner z Echo. Trwają prace nad przeprojektowaniem budynku.

- Czasy są ciężkie. Musieliśmy obniżyć średnią stawkę najmu metra kwadratowego z 50 do 45 złotych plus 10 złotych opłat eksploatacyjnych. W konsekwencji inwestycja zwróci mi się nie po 10 latach, jak planowałem, ale po 12 czy nawet 15 - mówi w rozmowie z gazetą Stanisław Marzec, prezes łódzkiej spółki Inter Mar, która wiosną otworzyła biurowiec A-klasy Synergia w starej fabryce przy ul. Wólczańskiej. Ma nadzieję, że do października zasiedli budynek. Na razie podpisał umowy na wynajem zaledwie 4,2 tysiąca z 7,3 tys. mkw.

Marzec dodaje: - Szczęśliwie budynek kupiłem w czerwcu 2006 roku, gdy było jeszcze tanio, szczęśliwie jestem już na końcu drogi. Dziś rozpoczynanie inwestycji biurowych w Łodzi nie ma sensu - dodaje Marzec.

Być może wiedzą już o tym szefowie Teem Development. Ta łódzka spółka ma w planach budowę ekskluzywnego biurowca przy ul. Zielonej. W zamierzeniach miał to być jeden z najwyższych budynków w Łodzi (116 metrów). W sprawie tej inwestycji niewiele się jednak dzieje - podaje "Dziennik Łódzki".

- W ciągu półtora roku urzędnicy nie raczyli nam odpowiedzieć na prośbę o wydanie warunków zabudowy. Wystąpiliśmy o nie jeszcze raz - mówi Robert Kopaczel z Teem Development. Dodaje, że według nowych planów, budynek ma mieć 80 metrów. Inwestor tłumaczy to przepisami lotniczymi.

Źródło: POLSKA Dziennik Łódzki

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.