Co łączy katedrę Notre Dame z łódzką kamienicą?


2024.07.11
Autor: Monika Kumorek
Co łączy katedrę Notre Dame w Paryżu, łuk triumfalny we Francji i bazylikę w Krakowie z jedną z łódzkich kamienic? Te ikoniczne budowle nie tylko zachwycają swoją architekturą, ale także przechodzą odnowę dzięki innowacyjnej technice oczyszczania laserowego, przywracającej im dawny blask. Za wszystkim stoi jedna firma z Polski.

Katedra Notre-Dame w Paryżu to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych na świecie. Co roku odwiedza ją około 12 milionów turystów. Pożar w 2019 roku, w którym spłonął doszczętnie dach oraz fragmenty kamiennego sklepienia, wstrząsnął całym światem. Od pięciu lat trwają intensywne prace rekonstrukcyjne, mające na celu przywrócenie jej dawnej świetności. Polska firma specjalizująca się w laserowym oczyszczaniu detali architektonicznych zaangażowała się w renowację, usuwając sadzę i zanieczyszczenia zawierające ołów bez ryzyka uszkodzeń i narażania na wdychanie szkodliwego pyłu.
Katedra Notre Dame, fot. materiały prasowe

Jak odnawiać, aby nie zaszkodzić?


W ostatnich latach głośno było o przypadkach nieudanych konserwacji zabytkowych obiektów. Przykładem może być zamek Matrera w Hiszpanii, którego odbudowa wzbudziła wiele kontrowersji, bowiem zachowane resztki dawnych murów włączono w nową konstrukcję. Niefachowa konserwacja nierzadko doprowadza do nieodwracalnych zmian. Naruszenie właściwości chemicznych oryginalnej elewacji może uniemożliwić przywrócenie obiektowi oryginalnego wyglądu i zmniejszyć jego wartości artystyczne i historyczne.

Nasi specjaliści odwiedzili z laserem już 11 państw, ale to właśnie Polska jest krajem, gdzie wykonaliśmy najwięcej prac. Jedną z najbardziej efektownych wizualnie realizacji jest Kamienica Siemensa przy Piotrkowskiej 96 w Łodzi. Technologia oczyszczania laserowego staje się standardem w renowacjach cennych obiektów zabytkowych i wynika to z jej głównej zalety, jaką jest bezinwazyjność. Daje przewagę nad wszelkimi innymi technologami, zwłaszcza w przypadku bardzo zniszczonych powierzchni. Technologia laserowa umożliwia nam wykonywanie niezwykle precyzyjnych prac, takich jak odkrywanie zamalowanych malowideł czy czyszczenie powierzchni w taki sposób, aby zachowała swój zabytkowy charakter. Każda wykonana przez nas realizacja to ogromny powód do dumy, bowiem przywracamy świetność wyjątkowym i niepowtarzalnym obiektom architektonicznym w Polsce i Europie
powiedział: Bartłomiej Łotys, właściciel firmy IR Laser

Krakowska Bazylika Mariacka to kolejny przykład wykorzystania technologii laserowego oczyszczania. Dzięki temu unikalne zdobienia i detale architektoniczne pozostaną nienaruszone. Konserwacji podlegają m.in. wieża kościoła i korona królewska znajdująca się na szczycie hejnalicy. Prace przy tym ostatnim elemencie zostały już wykonane i miały na celu powstrzymanie dalszej destrukcji zabytku. Koronę oczyszczono, dokonano niezbędnych napraw i wykonano nowe złocenia. Prace zakończą się w 2025 roku.

Polskie perełki


Kamienica Siemensa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 96 to perła architektury na miarę prestiżowej zabudowy Berlina czy Wiednia. Budynek wyróżnia styl klasycznego modernizmu — monumentalna fasada, ogromne przeszklenia, unikatowe detale i zdobienia, niepowtarzalna stolarka okienna, kamienna elewacja. Ponad 100-letnia kamienica pierwotnie była siedzibą firmy Siemens, a po wojnie zajmowały ją znakomite redakcje prasowe. Dzięki przeprowadzeniu precyzyjnych prac renowacyjnych i konserwatorskich budynek zachowa swój oryginalny, unikalny wygląd, mając szansę stać się jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów na łódzkiej starówce. W kamienicy powstaną luksusowe apartamenty i lokale usługowe.
Był biurowiec Siemensa, będą mieszkania. Projekt inwestycji przy Piotrkowskiej, wiz. materiały inwestora

Decyzja o renowacji tego konkretnego budynku wynika z jego wyjątkowej architektury – całe centrum Łodzi jest secesyjne a tu mamy kamienicę jakby przeniesioną z innego nowego świata. Kamienna fasada a w szczególności wszelkie w niej zdobienia są bardzo wymagające jeśli chodzi o renowację. Długo szukaliśmy właściwej techniki czyszczenia piaskowca. Laser okazał się idealny z kilku powodów. Przede wszystkim ablacja jest na tyle nieinwazyjna, że nie uszkadza powierzchni nawet najdrobniejszych detali. Jest szybko, bez odpadów a dodatkowo mamy kontrolę nad intensywnością czyszczenia, czyli nie tracimy nagle z dnia na dzień klimatycznej fasady poprzez zastosowanie inwazyjnych technik, które bezpowrotnie ścierają nie tylko brud, ale też często cały historyczny charakter budynku
powiedział: Łukasz Juśkiewicz, inwestor VP Piotrkowska 96

Polska firma IR Laser była odpowiedzialna również za oczyszczanie m.in. starożytnego rzymskiego łuku triumfalnego z III wieku w Reims we Francji, dekoracji sali w Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Wiedniu czy pomieszczenia willi Karla i Giselli Lanz w Mannheim w Niemczech.

Inne wiadomości o Piotrkowska 96

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.