Zaglądamy do środka Astorii - olimpijskiego basenu w Bydgoszczy

2020.10.26

Wybudowana w Bydgoszczy Astoria to obecnie największy basen w regionie, którego niecka ma parametry basenu olimpijskiego. Obiekt dysponuje już pozwoleniem na użytkowanie.

W ciągu dwóch lat wybudowany został nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny, którego główny budynek liczy cztery kondygnacje, z czego dwie znajdują się pod ziemią. Nowa Astoria wyróżnia się wyjątkową elewacją, na której zastosowano m.in. panele ze stali kortenowskiej.

Astoria w Bydgoszczy jest największym basenem w regionie. Inwestycja dostała już pozwolenie na użytkowanie, jednak obecna sytuacja epidemiczna sprawia, że obiekt zostanie udostępniony mieszkańcom i sportowcom w późniejszym terminie. Basen umożliwia treningi, szkolenia sportowców i pozwoli na organizację Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, Mistrzostw Europy Juniorów: w pływaniu, piłce wodnej, pływaniu synchronicznym” zgodnie z przepisami FINA.

Bydgoska inwestycja składa się od strony ulicy Królowej Jadwigi z budynku głównego hali basenowej oraz budynku hangaru na kajaki, zlokalizowanego od strony bulwaru. Łącznie w obiekcie będzie mogło przebywać nawet 1000 osób, w tym na widowni basenu około 500.

Wejścia do basenu są dwa - na poziomie parteru jak i pierwszej kondygnacji podziemnej od strony rzeki Brdy. Parter oraz pierwsze piętro zajmuje basen olimpijski o wymiarach 50 m x 25 m, z dnem na głębokości od 2,1m schodzącym do 6m na długości 12,5m. Basen wyposażony został w ruchomy pomost.

W Astorii zastosowano rozwiązanie tzw. ruchomego dna basenu o wymiarach 25 m x 25 m, co pozwala na zmianę głębokości od 0 cm do 210 cm oraz uzyskanie zróżnicowania głębokości w dwóch jego strefach. Główny budynek został również zagospodarowany pod pełne zaplecze szatniowo – sanitarne, salę rozgrzewkową, pomieszczenia fitness, sauny, jacuzzi, siłownie, sale szkoleniowe i pomieszczenia biurowe.

Południowa część Astorii w Bydgoszczy to jednokondygnacyjny budynek hangaru na kajaki z pełnym zapleczem techniczno-socjalno-sanitarnym.

Całość inwestycja uzupełniona została o infrastrukturę towarzyszącą, w tym m.in. parkingi i drogi wewnętrzne wraz ze zjazdami od strony ul. Królowej Jadwigi oraz ul. Rejtana.

Koszt budowy basenu w Bydgoszczy, który zarządzany będzie przez spółkę Bydgoskie Obiekty Sportowe to 102,2 mln zł.

Źródło: Urbanity.pl

Inne wiadomości o Nowa Astoria

Komentarze


  • Parkingowy
    Gość
    2020-10-28 03:18:21
    Olimpijski basen w centrum miasta z możliwością przyjęcia 1000 osób, niestety ponad połowa z nich pojedzie tramwajem ponieważ inwestor zapomniał o parkingu i tak na Astorii jest około 85 miejsc, zakładając że wszystkie auta przyjadą w komplecie daje nam to 425 osób . Brawo .

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.