Bydgoszcz z jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Elewacja z "efektem fali"


2024.01.30
Autor: Bartosz Motorek
W Bydgoszczy powstaje jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Chodzi o nowy gmach Akademii Muzycznej, którego budowa zbliża się ku końcowi. Inwestycja osiągnęła już swoją docelową wysokość blisko 30 metrów.

We wtorek, 23 stycznia br., odbyła się uroczystość zawieszenia symbolicznej wiechy na dachu nowego gmachu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Inwestycja osiągnęła swoją docelową wysokość – prawie 30 metrów, co oznacza, że zakończono prace konstrukcyjne. Generalnym wykonawcą jest firma Unibep.
Wiecha na budowie nowego gmachu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, fot. Unibep

Nowy gmach kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce i jednak z najważniejszych inwestycji kultury w województwie kujawsko-pomorskim.

Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia, jakim jest symboliczne zawieszenie wiechy. Ta wiecha symbolizuje ciężką pracę budowlańców, ale też wspomina tych, którzy przyczynili się do tego, że ta wspaniała inwestycja może się dokonywać. Mam nadzieję, że dalsze etapy będą postępowały równie dobrze, tak byśmy mogli zainaugurować rok akademicki 2025/26 w tym pięknym gmachu – mówi prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska, Rektor AM.

Bydgoska Akademia Muzyczna będzie 7-kondygnacyjnym obiektem o powierzchni użytkowej na poziomie 23 300 mkw., i wysokości blisko 30 metrów. W nowym gmachu znajdzie się łącznie około 640 pomieszczeń, sala prób, sale pomocnicze i dydaktyczne, restauracja oraz dom studenta, 4 sale koncertowe, sala symfoniczna na 423 miejsca, sala teatralno-operowa na 198 miejsc, sala kameralna na 141 miejsc czy sala organowa na 71 miejsc.

Największym wyzwaniem podczas prowadzenia prac żelbetowych było wykonanie belek rusztu na wysokości 17 metrów. Ich rozpiętość sięga 22 metrów, wysokość wynosi 2,2 metra a szerokość 1,5 metra. Realizacja zadania wymagała użycia nie tylko zaawansowanych narzędzi, ale przede wszystkim wykazania się perfekcyjną znajomością technik montażu, aby zapewnić bezpieczeństwo i solidność konstrukcji – mówi Sławomir Niewiński, Zastępca Kierownika Budowy w Unibep.

Obecnie prowadzone są prace wewnątrz obiektu, głównie prace murarskie, instalacyjne i tynkarskie.

W przypadku sali symfonicznej kluczowym elementem mającym największy wpływa na jej walory akustyczne jest sufit gipsowy o wadze całkowitej przekraczającej 55 ton. Mniejszą, ale równie wymagającą jest sala teatralno-operowa. Jej wyposażenie stanowią najnowocześniejsze elementy górnej oraz dolnej mechaniki scenicznej. Dwupoziomowe zapadanie umiejscowione centralnie na scenie, wyposażone będą w kolumny systemu SERAPID, które umożliwią podnoszenie elementów o wadze nawet 15 ton – wyjaśnia Kamil Sobolewski, Zastępca Kierownika Budowy w Unibep.

Wizytówką obiektu będzie elewacja, która składa się z pilastrów ceglanych, element architektoniczny w formie płaskiego filara pełniący funkcję osłonową i dekoracyjną, oraz z aluminiowej fasady szklanej. Do wykonania pilastrów ceglanych zużytych zostanie 83 tysiące cegieł klinkierowych ręcznie formowanych. Każda warstwa cegły jest przekręcona o jeden procent w stosunku do warstwy poprzedniej. Taki zabieg pozwoli stworzyć tzw. „efekt fali”, który będzie widoczny na całej wysokości elewacji.

Nowy budynek bydgoskiej Akademii Muzycznej zlokalizowany jest na działce o powierzchni ponad 3 hektarów i okalać go będzie park uczelniany o powierzchni ok. 2,77 hektarów ze zbiornikiem wodnym w centralnej części terenu, którego powierzchnia lustra wody wynosi ok. 6700 mkw.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.