Jastarnia z nowym dworcem. Trwa przebudowa, która poprawi komfort podróżnych


2023.04.28
Autor: Bartosz Motorek
Trwa przebudowa niewielkiego dworca kolejowego w Jastarni, który w wyniku inwestycji PKP S.A. odzyska ceglany wygląd i zwiększy się komfort podróżnych oczekujących na pociąg.

We wrześniu 2022 roku rozpoczęła się przebudowa dworca kolejowego w Jastarni, która jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych i jest dofinansowana ze środków unijnych. Dotychczas wykonawca przeprowadził m.in. prace związane z izolacją fundamentów, rozbiórkowe, a także częściowo konstrukcyjne. Obecnie trwa odbudowa więźby dachowej. Niebawem ruszą również prace związane z zagospodarowaniem terenu, w tym układanie nowej nawierzchni wokół dworca.

Dworzec w Jastarni to niewielki obiekt, który pochodzi z lat 20. XX wieku. Inwestycja sprawi, że elewacja budynku odzyska ceglany wygląd i wykończona zostanie ręcznie formowanymi płytkami klinkierowymi w kolorze naturalnej cegły. Obiekt zyska drzwi i okna w kolorze brązowym oraz ceramiczną dachówkę. Całkowicie nowy wygląd zyska wiata przylegającą do wejścia do budynku, na której zainstalowany zostanie podświetlany napis z nazwą dworca, a pod nią zaprojektowano stojaki rowerowe. Historyczny charakter obiektu podkreśli stylizowany zegar.

Z boku dworca pojawi się wejście do przestrzeni obsługi podróżnych. Posadzka w holu będzie posiadała geometryczny wzór ułożony przy pomocy płytek imitujących drewno i kamień. Ściany do wysokości lamperii obłożono wielkoformatowymi panelami gresowymi w kolorze szarym, a powyżej pomalowano na biało. W tej części dworca mieściły się będą kasy biletowe, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także gabloty z rozkładem jazdy pociągów. W budynku znajdzie się również toaleta oraz lokal handlowo-usługowy.

Zmiany widoczne będą także w najbliższym otoczeniu obiektu, gdzie pojawi się nowa nawierzchnia, miejsca parkingowe czy stojaki rowerowe.

Łączny koszt inwestycji to 10,62 mln zł brutto, a jej oddanie do użytku nastąpić ma pod koniec 2023 roku. Wykonawcą robót firma MERX sp. z o. o. z Warszawy, a dokumentację projektową opracowała Paka Architekci sp. z o.o. ze Skierniewic.

Komentarze


  • Obs
    Gość
    2023-05-01 12:10:32
    ...brawo,ale co z zapowiedziami (www.zmieniamy dworce.pl)do 2022 remont dworców Mrzeżyno,Swarzewo,Chałupy,Jurata,Wejherowo,Oliwa co zapowiadanymi remontami lk 201 202 ( 2017 miały się rozpocząć) dostęp do portów..1.05 przejechałem się pociągiem Gdynia Słupsk - tabor ok,infrastuktura kolejowa obraz nędzy!!!

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.