Zastosują lex deweloper do budowy wieżowca w pobliżu galerii Arkadia? Pierwszy taki przypadek
W Warszawie może powstać najwyższy budynek, jaki kiedykolwiek wybudowany został w trybie lex deweloper. W sąsiedztwie działki po rozebranym hotelu Czarny Kot deweloper chce zastosować ustawę by móc zrealizować wieżowiec z mieszkaniami.
Firma deweloperska Green Property Group planuje budowę prawie 100-metrowego wieżowca między ulicą Okopową a Młocińską w Warszawie. Planowana inwestycja powstać miałaby w sąsiedztwie działki po rozebranym hotelu Czarny Kot i niedawno oddanym do użytku 120-metrowym kompleksie Forest.
Dla tego miejsca istnieje uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza budowę nawet 125-metrowego wieżowca. Green Property Group ma pozwolenie na budowę, ale na budynek o funkcji biurowej, a nie mieszkalnej. Deweloper nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji co do przeznaczenia wieżowca, ale jak podkreśla w rozmowie z "Wyborcza.pl", "chce mieć taką możliwość", aby powstały w tym miejscu mieszkania.
Ustawa tzw. lex deweloper pozwoliłaby na budowę inwestycji mieszkaniowej i mógłby jej użyć deweloper, bo w jej zapisach jest, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców może powstać budynek nie wyższy niż 14 kondygnacji. Istnieje, jak zaznacza "Wyborcza.pl" furtka, która pozwala na budowę jeszcze wyższych obiektów, jednak muszą one dorównać wysokością najwyższemu budynkowi mieszkalnemu znajdującemu się w odległości 500 m. Po drugiej stronie ronda znajduje się wysoki na prawie 100 metrów apartamentowiec Babka Tower.
Green Property Group planuje złożyć wniosek o pozwolenie na budowę budynku o wysokości 96,5 m. Byłby to najwyższy obiekt, jaki kiedykolwiek powstał w trybie lex deweloper. Za koncepcję architektoniczną inwestycji odpowiada biuro Atelier Tektura. W środę, 8 czerwca odbyć się ma spacer w rejonie ronda Zgrupowania AK "Radosław" zorganizowany przez dewelopera, który będzie początkiem konsultacji związanych z szykowanym projektem.
Firma deweloperska Green Property Group planuje budowę prawie 100-metrowego wieżowca między ulicą Okopową a Młocińską w Warszawie. Planowana inwestycja powstać miałaby w sąsiedztwie działki po rozebranym hotelu Czarny Kot i niedawno oddanym do użytku 120-metrowym kompleksie Forest.
Ustawa tzw. lex deweloper pozwoliłaby na budowę inwestycji mieszkaniowej i mógłby jej użyć deweloper, bo w jej zapisach jest, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców może powstać budynek nie wyższy niż 14 kondygnacji. Istnieje, jak zaznacza "Wyborcza.pl" furtka, która pozwala na budowę jeszcze wyższych obiektów, jednak muszą one dorównać wysokością najwyższemu budynkowi mieszkalnemu znajdującemu się w odległości 500 m. Po drugiej stronie ronda znajduje się wysoki na prawie 100 metrów apartamentowiec Babka Tower.
Green Property Group planuje złożyć wniosek o pozwolenie na budowę budynku o wysokości 96,5 m. Byłby to najwyższy obiekt, jaki kiedykolwiek powstał w trybie lex deweloper. Za koncepcję architektoniczną inwestycji odpowiada biuro Atelier Tektura. W środę, 8 czerwca odbyć się ma spacer w rejonie ronda Zgrupowania AK "Radosław" zorganizowany przez dewelopera, który będzie początkiem konsultacji związanych z szykowanym projektem.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra