Wieżowiec w centrum Warszawy zaczyna piąć się w górę. Będzie miał m.in. zewnętrzne tarasy i panoramiczne windy


2025.05.20
Autor: Bartosz Motorek
Rusza najważniejsza część budowy kompleksu wielofunkcyjnego Upper One, którego dominantą będzie ponad 130-metrowy wieżowiec. Ostatnie 20 miesięcy upłynęły pod znakiem realizacji części podziemnej inwestycji.

Spółka deweloperska STRABAG Real Estate poinformowała, że rusza budowa części nadziemnej inwestycji Upper One, zlokalizowanej na działce przy alei Jana Pawła II 23 na warszawskiej Woli. Projekt architektoniczny kompleksu przygotowało polskie biuro Medusa Group, we współpracy z austriacką pracownią MHM Architects.

Od 2023 roku trwa budowa wielofunkcyjnego kompleksu biurowo-hotelowego Upper One w ścisłym centrum Warszawy. W ciągu ostatnich 20 miesięcy zrealizowano roboty związane z częścią podziemną inwestycji. Tylko podczas wykonywania płyty fundamentowej oraz konstrukcji garażu zużyto ponad 11 200 m³ betonu i 1500 t stali zbrojeniowej, zawierającej około 92% materiałów wtórnych. Generalny wykonawca przystąpił już do budowy części nadziemnej, która potrwa co najmniej 21 miesięcy. Będzie ona realizowana w tradycyjnej technologii. Wybrane elementy hotelu zostaną jednak wykonane w środowisku prefabrykacji – dotyczy to 362 łazienek, które – jako w pełni wyposażone moduły – trafią bezpośrednio z fabryki na plac budowy i będą gotowe do użytku zaraz po podłączeniu i odbiorach,
Budowa inwestycji Upper One, fot. Strabag
Budowa inwestycji Upper One, fot. Strabag

Budowa inwestycji Upper One, fot. Piotr L.
Budowa inwestycji Upper One, fot. Piotr L.

W ramach inwestycji powstanie 34-kondygnacyjna wieża biurowa, która w swoim najwyższym punkcie osiągnie wysokość 131 metrów, a także 17-piętrowy hotel, w którym otwarty zostanie pierwszy w Warszawie - The Cloud One.
The Cloud One Hotel w Warszawie, wiz. materiały inwestora

Upper One będzie jednym nielicznych budynków biurowych w naszym kraju, który dysponował będzie trzema zewnętrznymi tarasami ulokowanymi na najwyższych piętrach – od 28 do 30 kondygnacji. Łączna ich powierzchnia wyniesie około 400 metrów kwadratowych i będzie dedykowana wyłącznie najemcom biurowca. Ponad 130-metrowy wieżowiec będzie miał osiem wind typu Double Deck, w tym pięć panoramicznych.

Przy realizacji inwestycji zastosowanych zostanie wiele rozwiązań, które ograniczą zapotrzebowanie na energię. Zaplecze budowy zasilają panele fotowoltaiczne. Na dachach kontenerów zainstalowano moduły PV o łącznej mocy 46,98 kWp, które pokrywają ponad 50% zapotrzebowania zaplecza na energię.

Upper One ma być gotowy w 2027 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.