Wieżowiec kameleon

2007.04.12

U zbiegu ulic Twardej i Emilii Plater stanie 160-metrowy apartamentowiec. Będzie to nowoczesna, szklana konstrukcja, nawiązująca stylistyką do znanego wieżowca Deutsche Bahn w Berlinie.

Wieżowiec ma mieć bardzo oryginalną fasadę, która będzie zmieniać się dzięki systemowi ruchomych elementów oraz otwieranych okien. – Oglądających z pewnością zaintryguje zmieniający się wygląd budynku, co będzie robić bardzo ciekawe i nietypowe wrażenie – zapewniają projektanci.
Jak zapowiadają konstruktorzy, w 40-kondygnacyjnym apartamentowcu znajdą się ekskluzywne mieszkania i penthousy, które zajmą piętra od piątego do najwyższego. Na dachu, mieszkańcy będą mieli do dyspozycji fantastyczny, ogromny taras. Na niższych kondygnacjach architekci przewidzieli lokale handlowo-usługowe oraz – w części podziemnej – parkingi. Od strony placu Grzybowskiego powstanie natomiast niższe skrzydło wieżowca, gdzie swoją siedzibę mieć będzie w przyszłości Centrum Kultury Jijdysz.

Pierwotnie wieżowiec miał być inwestycją samej Fundacji Shalom, ale plany uległy poważnym zmianom i ostatecznie inwestorem została amerykańska firma Hines, którą znamy choćby z budowy Metropolitan Building przy placu Piłsudskiego. Pierwszy projekt strzelistej, kolorowej wieży Shalom, przygotowała pracownia architektoniczna Stefana Kuryłowicza, APAKA. Fundacja jednak nie zdecydowała się na jego realizację i całość inwestycji przekazała Amerykanom. Ci z kolei zlecili projekt architektom z firmy Murphy/Jahn z Chicago, którzy na przygotowanie ostatecznej wersji planów mają czas do maja. Jak zapewnia firma Hines, prace budowlane powinny ruszyć jeszcze w tym roku.

Katarzyna Kazimierowska

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.