Warszawa jako jedyne miasto w tej części Europy z multisensorycznym muzeum czekolady


2024.06.26
Autor: Monika Kumorek
W nowym budynku o industrialnym charakterze, zlokalizowanym na prawobrzeżnej Warszawie, tuż przy Jeziorku Kamionkowskim, mieściło się będzie wyjątkowe muzeum. Jesienią otwarte zostanie jedyne w tej części Europy, multisensoryczne muzeum czekolady.

Elewacja przypominająca kostkę czekolady


Od kilku miesięcy zmienił się krajobraz prawobrzeżnej Warszawy, tuż przy Jeziorku Kamionkowskim, gdzie wybudowany został nowy budynek o industrialnym charakterze z elewacją przypominającą kostkę czekolady. Pokryta jest szarą cegłą – materiałem, z którego została stworzona znajdująca się na tym samym terenie zabytkowa fabryka Wedla. Stolica Polski jako jedyna w tej części Europy, posiadała będzie multisensoryczne muzeum czekolady.
Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel w Warszawie, fot. materiały inwestora

Nowe, wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy pozwoli na zagłębienie się w świecie kategorii czekoladowej oraz doświadczyć jej wszystkimi zmysłami. Muzeum to także niestandardowe podejście do kwestii designu – z jednej strony architektury, a z drugiej identyfikacji wizualnej, za którą odpowiada Jerzy Skakun ze studio Homework.

Miłośnicy czekolady i pasjonaci historii rodziny Wedlów


W nowym budynku funkcjonowało będzie Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel, gdzie dawna technologia i dbałość o czekoladowe rzemiosło przeplata się z nowoczesnymi procesami produkcyjnymi.
Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel w Warszawie, fot. materiały inwestora

Chcieliśmy zaprosić odwiedzających do świata czekolady, który pobudza wszystkie zmysły – wzrok, smak, zapach czy dotyk. Za cel postawiliśmy sobie połączenie tych elementów w funkcjonalną strukturę przestrzenną zamkniętą w pudełku. Naturalnie inspiracją stało się pudełko czekoladek. Proste, pozbawione nadmiernych detali i ozdób, a jednocześnie apetyczne, wzbudzające ciekawość, skrywające tajemnicę. Pudełko, które po podniesieniu pokrywy uwalnia bogactwo swego wnętrza, mieszankę smaków i aromatów
powiedział: Robert Zydel, Dyrektor Fabryki Czekolady E.Wedel

Gotowa jest już identyfikacja wizualna projektu, która przeplata nowoczesność z wieloletnią historią pracy Wedla. Ważnym uzupełnieniem identyfikacji jest mozaika ikon, tworzących spójną opowieść o Fabryce Czekolady E.Wedel – zostały w niej uwzględnione symbole, produkty, składniki, doznania i elementy związane z produkcją czekolady Wedla

Wprowadziliśmy elementy wizualne zbudowane na emocjonalnych i rozpoznawalnych znakach, które większość użytkowników może łatwo zrozumieć, zarówno dorośli jak i dzieci. Podzieliliśmy je na pięć obszarów tematycznych. W pierwszym znalazły się symbole odnoszące się do historii Wedla, takie jak: Zebra, Chłopiec na Zebrze, czy samolot. W kolejnych – przedstawienia najpopularniejszych produktów i wyjątkowe, najlepszej jakości surowce, wykorzystywane w produkcji czekolady. Oddzielną kategorię stanowią charakterystyczne elementy produkcyjne w fabryce. Szczególną grupą są ikony doznań odnoszące się do emocji i doświadczenia przyjemności smaku. Mozaikę różnorodnych doznań dopełnia lejąca się czekolada
powiedział: Jerzy Skakun, drugi autor koncepcji
Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel w Warszawie, fot. materiały inwestora

Oficjalne otwarcie Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel odbędzie się jesienią br., kiedy to obiekt otworzy się na zwiedzających. Dokładna data otwarcia oraz ceny biletów i ich sprzedaż podana zostanie do informacji wkrótce.

Inne wiadomości o Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.