W centrum Warszawy ma powstać najwyższy budynek w Europie


2008.03.17
Autor: Polska Times
Najwyższy w Europie, 350-metrowy wieżowiec, chce wybudować w Warszawie Grupa Orbis wspólnie z firmą Orco. Budynek, który być może zaprojektuje Daniel Libeskind, ma stanąć w miejscu hotelu Holiday Inn przy ul. Złotej i pomieścić luksusowy hotel oraz biura - informuje Polska Times

Jeżeli miasto zaakceptuje projekt, wysokościowiec powstanie jeszcze przed Euro 2012. Byłby to już drugi wieżowiec w tej okolicy zaprojektowany przez słynnego architekta.

Właścicielem działki przy Złotej 48/54, na której stoi Holiday Inn, jest Grupa Orbis. - Zaproponowaliśmy miastu nową koncepcję zagospodarowania tego terenu. Pod koniec 2009 r. wygasa nasza licencja na prowadzenie Holiday Inn. Wtedy moglibyśmy go rozebrać i rozpocząć budowę wieżowca - przyznaje Kaja Szwykowska, rzeczniczka Orbisu.

Gigantyczny wieżowiec to wspólny pomysł Orbisu i firmy Orco, która buduje na sąsiedniej działce 192-metrowy apartamentowiec zaprojektowany przez Daniela Libeskinda. Inwestorzy zapowiadają, że oba budynki, choć będą różniły się wysokością, mają uzupełniać się architektonicznie i funkcjonalnie. - Rozmawiamy z wieloma światowej sławy architektami, także z Libeskindem, ale jeszcze nie ma ostatecznej decyzji, kto zaprojektuje budynek - mówi Kaja Szwykowska.

Największe emocje budzi skala nowej inwestycji. Przedstawiciele Orbisu i Orco starają się przekonać ratusz, aby zgodził się na budynek o wysokości nawet 350 m. Wstępny projekt zakłada, że zostanie on podzielony na dwie odrębne części. Górne kondygnacje zajmie luksusowy hotel z 250 pokojami, niżej znajdą się biura. Orbis chce wykorzystać fakt, że działka przy Złotej znajduje się w ścisłym centrum stolicy i ulokować w wieżowcu hotel Sofitel.

Przedstawiciele miasta przyznają, że są po słowie z Orbisem i Orco w sprawie budowy w tym miejscu 350-metrowej wieży. - Na razie rozmawiamy. Nie mówimy tak ani nie. Przede wszystkim musimy zobaczyć ostateczny projekt tego wieżowca.

Tak gigantyczna budowla będzie świetnie widoczna z każdego miejsca w Warszawie. Dlatego musi mieć ciekawą i niebanalną architekturę. Ważne są także inne czynniki, jak np. zacienienie okolicy i komunikacja - mówi Tomasz Zemła, zastępca dyrektora biura architektury.

Koniunkturę na wysokie budynki napędziły deklaracje władz miasta, które już kilkukrotnie zapewniały, że chcą, aby stolica szybko pięła się do góry. - Pałac Kultury nie może na zawsze pozostać najwyższym budynkiem Warszawy - stwierdziła Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas zakończonych w piątek międzynarodowych targów nieruchomości w Cannes.

Komentarze


  • blanchard
    Użytkownik
    2008-03-17 19:17:03
    nie no niema to tamto... coraz wyższe plany...:]
    zobaczmy co z tego będzie...

  • koval
    Gość
    2008-03-19 18:37:24
    Ciekawie, nie powiem, Ale na samej górze koniecznie musi być taras widokowy!!! :D

  • blanchard
    Użytkownik
    2008-03-20 09:23:42
    ja inaczej sobie tego nie wyobrażam bez tarasu...!!

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.